“Aç kurt sürüsü görüntüleri virüs reklam”

18

Uzmanlar YouTube'de dün ve bugün yayınlanan 'kurt sürüsü saldırı' görüntülerinin sahte olduğunu belirtiyor. Daha önce olduğu gibi bu tür görüntüler vizyona girecek olan filmde dikkat çekmek için çekilmiş olabileceğini belirtiliyor.

'Rusya'da polise kurt sürüsü  saldırdı', 'Moskova’da süpermarkete aç kurtlar saldırdı'  şeklindeki haberler farklı ülkelerde haber sitelerinde yayınlanırken, Rus medyasında bu konu ile ilgili haberlerin çıkmaması oldukça dikkat çekici. Olayların Moskova'da gündüz saatlerde meydana gelmesi, ya da Rusya'nın bir otoyolun ortasında gerçekleşmesi gözden kaçma ihtimalinin zayıflığına dikkat çekiliyor. Buna göre Rus medyası önceki yıllarda yaşanan 'virüs marketing' adı verilen gizli tanıtım videoları ile ilgili hayli tecrübeli olmasıyla açıklanıyor.

Timur Bekmambetov adlı Kazak asıllı Rus yönetmenin Angelina Jole'nin oynadığı 'Wanted' filminin tanıtım reklamı örnek olarak getirilebilir. 2008 yılında Wanted filminin vizyona girmesinden aylar önce internet kullanıcılar arasında güvenlik kamerası ile çekilen çıldırmış bir memurun cinnet getirerek ofisi dağıtması görüntüleri meşhur oldu ve bir hafta içinde bir milyon defadan fazla izlenmişti. Ardından Bekmambetov yeni bir görüntü çekerek güvenlik kamerası görüntülerinin bir senaryo içinde çekildiğini açıklamıştı. Ve aynı görüntüleri klip şeklinde çeken Bekmambetov çıldıran memurun aynı hareket ve mekanda, ancak şarkı söylerken görüntülerini yayınlayarak sözlerini ispatlamıştı. Bekmambetov'un şaşırtan bu çalışmasına 'virüs marketing', 'virüs reklam' adı verilmişti.

 

02 04

Önceki gün bir otoyolda trafik polisine kurtların saldırı görüntülerin ardından bugün de Moskova'da bir alışveriş merkezine yine bir kurt sürüsünün saldırdığı iddia edilen görüntülerin yer alması bu tür tanıtım olabileceği şüphelerini yükseltti.

Bugün Youtube'e yayınlanan görüntülerde gençlerin bağrışmaları ve kurtların hipermarketten çıkan insanların mallarına saldırdığı görülüyor. Ardından kurt çekim yapan gence saldırıyor. Görüntüler Youtube'de 'Kurtlar Moskova'da adını vererek yayınlayan genç görüntülerin altına ''Bakın bugün neler yaşadım. Tevafuken kurt sürüsüne rastladık. Çekmeye çalışırken kurt üzerime zıpladı. Zor kurtuldum' yorumlarını ekledi.

Fakat bir detay dikkat çekiyor: Rusya'da pazartesinden itibaren havalar soğuk ve güneş görülmüyor. Halbuki görüntülerde güneşli hava ve gölgeler net izlenebiliyor.

Öte yandan Life.Ru internet haber portalı önceki gün Rostov na Donu kentinin M23 otoyolunda meydana geldiği iddia edilen kurt saldırısı görüntülerin sahte olduğunu yazdı. Rostov na Donu trafik polisi yetkililerinin açıklamalarına atıfta bulunan sitenin haberinde yetkilinin 'Bize böyle saldırı bilgisi gelmedi. Daha sonra uzmanlarla izlediğimiz bu görüntülerin de bilgisayar montajı olduğunu ortaya çıkarttık' şeklinde açıklamalarına yer verildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}8387552{/yahoo}