Medvedev ekim ayını yaşlılara ayırdı

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Moskova’da yaşlı vatandaşların kaldığı  bir pansiyonu ziyaret etti. Rusya Başkanı, özellikle Ekim ayı  programını yaşlı insanların sorunlarına ayıracağını belirtti.

Başkentin güneybatı semtindeki bir pansiyonu ziyaret eden Medvedev buradaki tesislerden ve görevlilerin çalışmalarından memnun kaldığını belirtti. Pansiyonun çalışma faaliyetlerini yüksek değerlendiren Medvedev, “Özellikle bu ayda yaşlı insanların sorunlarını daha da derinden ilgilenmeye karar verdim” dedi.

Rusya Başkanı daha sonra yaşlı  insanların kaldığı odaları da gezdi. İlk olarak Yelena Bikeyeva’yı (85) odasında ziyaret eden Medvedev yaşlı  bayandan pansiyonda nasıl gün geçirdiğini ve memnun kalıp kalmadığını sordu. Bikeyeva da, “Burada herşey mükemmel: Jimnastik, psikolog, konserler, kütüphaneler, voleybol, basketbol, moda tiyatrosu. Yedi yıldır buradayım. Ve pansiyonun ismini “Uzun Ömürlüler Merkezi” olarak değiştirilmesini öneriyorum. Kaldığım katta en “genç” benim. Burada diğerlerinin yaşı 96, 98, 105. Yaşı 100’ü geçenlerin sayısı da altı.” diye konuştu.

Başka bir yaşlı bayan Valentina Pavlova (93) ise Medvedev’e derdini açtı. Pavlova, “Dört evladımı toprağa verdim. Ama burada sevinç ve huzuru buldum, evimdeyim gibi hissediyorum.” dedi.

Medvedev, yaşlı insanları  dinledikten sonra, “Burada sizi çok güzel, iyi gördüm. Bazı şeyler vardır ki, ne taklidini yaparsın ne de parayla alırsın. Bu sıcak bir ilgidir” diye konuştu.

Daha sonra Medvedev gelenekler çerçevesinde yaşlı insanlarla çay içti. Ziyaretin sonunda yaşlı vatandaşlar Medvedev’e Azak Denizi resmini armağan etti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan