Rusya nüfus sayımında; Medvedevler de sayıldı

25

Rusya Federasyonu’nda Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ikinci kez gerçekleşen nüfus sayımı  devam ediyor. 14-25 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek sayım için nüfus memurları Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve eşi Svetlena Medvedeva’nın kapısını çaldı. Moskova dışında bulunan Gorki devlet başkanlığı rezidansında sayılan Rusya lideri, kendisinin de sayım memuru olarak çalıştığı dönemle ilgili anılarını paylaştı.

“Nüfus sayımı çok önemli ve ülke çapında bir olay” değerlendirmesinde bulunan Medvedev, “1989 yılı idi. Sovyet döneminin son nüfus sayımı idi. İnsanlar bazen kapılarını açmıyor ve sorulara cevap vermiyordu…” dedi. Yeni üniversiteden mezun olan bir öğrenci olarak zamanının olduğunu ve sonunda gerekli bilgileri toplamayı başardığını ifade eden Rusya lideri, kendisini saymaya gelen sayım memuru Anastasya Fyodorova’ya bir de kalem hediye etti.

Şu an sayım için çalışanların sabah 9:00’dan akşam 7:00-9:00’a kadar çalıştıklarını, yanlarında kimlikleri, özel çantaları ve mavi bir şarf ya da atkı taşıdıklarını söyleyen Fyodorova, kahvaltı için de teşekkür etti. Çocuklarını basından uzak tutan Rusya liderleri sayımda da aile fotoğrafı vermedi. Medvedev’in oğlu İlya Medvedev görüntülerde yer almadı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ikincisi gerçekleşen sayımın maliyeti 17 milyar ruble (600 milyon dolar) olacak. 616 bin memurun görev aldığı nüfus sayımında her bir görevliye 5 bin 500 ruble (183 dolar) ödeme yapılacak.

Nüfus sayım memurları herhangi bir saldırıya karşı sigortalanmış durumda. Yaralanmaları  durumunda 20 bin ruble (667 dolar) tazminat alacaklar.

2002’de gerçekleşen sayımlarda 500 memur çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Olayların yüzde 70’ini de köpek saldırıları oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan