Boşalan gizli Sovyet üslerini halk yağmalıyor

15

Eski Sovyet döneminde faaliyet gösteren gizli askeri üsler, bugün halkın geçim kaynağı oldu. Rusya’nın  çeşitli bölgelerinde boşalan üslere akın eden bölge halkı  buradaki tonlarca hurdadan ekmek parası kazanıyor.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi, eski SSCB döneminde faaliyet gösteren bazı gizli askeri üslerin bugünkü “acı kaderini” ele aldı. Örneğin Rusya’nın uzakdoğu topraklarındaki Pavlovski gizli deniz üssü. İkinci Dünya Savaşı dahil Soğuk Savaş yıllarında bu üsten Sovyet denizaltıları göreve çıkıyordu. 1960’lı yıllarda Moskova-Washington ilişkileri gerginleşince SSCB yönetimi, denizaltılarını koruyabilmek için nükleer karşı tunel de inşa etmeye karar verdi. Tunelin uzun ve genişliği yaklaşık yedi metre, toplam liman kapasitesi ise dört bin metrekare. Fakat 1970’lı yılların sonunda inşaat çalışmaları yarıda kaldı. SSCB dağılınca da “unutuldu”. Sonra da bölge vatandaşları üsteki hurdayı yavaş yavaş sökmeye başladı.

Sibirya’nın Krasnoyarsk kentine yakın bir alanda da 1962 yılında füzelerle donatılan Krasnoyarsk-66 isimli üs kurulmuştu. 2002 yılında üs boşaltıldı. Füzeler askeri görevliler tarafından sökülerek taşındı, bazıları da patlatıldı. Bazıları ise halen burada duruyor. Bunu da fırsat bilen köy, kasaba sakinleri eski üsteki hurdayı yağmalıyor.

Rusya’nın Taymır yarımadasında bulunan çok gizli “Moskova-279” askeri üssü de bugün yağmalanıyor. 1939 yılında kurulan üste füze kalkan sistemleri, radyo sistemiyle ilgili askeri birlikler ve uçaklar bulunuyordu. Üs rezerv hava üssü görevini yapıyordu. Fakat 1990’lı yılların başlarında yukarıdan gelen talimatla ordu üssü terketti, teknik malzemeler ise burda bırakıldı. Daha sonra da üse yakın bir alanda oturan eski emekli askerler de bölgeyi terketti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan