Rus oligark İngiltere'de yeni gazete çıkarıyor

1

Rus milyarder Aleksandr Lebedev'in satın aldığı The Independent gazetesi yayınevi bünyesinde 'i' adlı yeni bir gazete çıkarıyor.

The Independent gazetesi bugün yaptığı haberde gazetenin bağlı olduğu yayın evinin yeni çıkartılacak “i” adlı gazetenin sadece 20 pence karşılığında satılacağını yazdı. Haberde, içeriğin kısa ve kaliteli olacağı kaydedilirken hedef kitlenin ise ciddi haberleri basılı gazetelerde takip etmeyi seven her yaşta okurun olabileceği kaydedildi.

Son 25 yılda gerçekleştirilen en çaplı proje niteliğini taşıyacağı belirtilen gazetenin ilk sayısı 26 Ekim 2010 tarihinde yayınlanması bekleniyor. Gazetenin İndependent genel yayın yönetmeni  Simon Kelner tarafından hazırlanacağı belirtildi.

Lebedev Rusya'da muhalif 'Novaya Gazeta' gazetesinin sahibi. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in eşimdem ayrılarak bir millet vekili ile evlendiğini yazan Moskovski Korrespondent gazetesini Lebedev kapatmıştı.

Lebedev The Idependent gazetesini 1 pound gibi sembolik ödeme karşılığında satın almıştı. Rus oligark gazete ile birlikte 9,25 milyon poundluk borcunu da üstlenmişti. Ayrıca Lebedev İngiltere'de yayın yapan The Evening Standard gazetesinin de imtiyaz sahibi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan