Rusya’da kalbi dışarıda doğan bebek ikinci ameliyatı için yardım bekliyor

160

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kentinde Virsaviya Mihitaryants isimli 1,5 yaşındaki bir bebeğin kalbi dışarıdan şeffaf bir torba şeklinde vücudunda gözüküyor. Doğuştan kalbi böyle olan bebeğin ikinci kere ameliyat yapılması planlanıyor. Doktorlar çocuğun sürekli kontrol altında tutulması gerektiğini de vurguluyor.

Talihsiz bebek doğarken, annesi ve babası çocuğun kalbinin dışarıda “olduğunu” görünce şok geçirmişti. Daha sonra devreye giren sağlık uzmanları, “Bebek yaşayabilir, ama kendisi için özel sağlık hizmeti lazım.” diye aileye teselli verdi. Novorossiysk kent 1 nolu Çocuk Hastanesi yetkilileri de şaşkınlıklarını gizleyemedi. Hastane üst düzey yetkilisi Dmitri Noskov, “15 yıllık çalışma hayatımda ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Tüm tıp literatürünü taradım, ama böyle bir vakaya rastlayamadım. Daha sonra Bakulevski Merkez’e başvurdum, orada bana bu tür hastaların dünyada nadir olduğunu anlattılar” dedi.

Mihitaryants’a yapılan ameliyatın başarılı geçmesine rağmen sağlık uzmanları çocuğa ikinci kere ameliyat yapılması gerektiğini belirtiyor. Tedavi paralarını karşılayamadıkları için aile Rus Life.ru haber portalı aracılığıyla vatandaşlardan yardım da istiyor. Çağrıda, “Yedi aylık tedavi için bir milyon ruble para lazım. Yoksa kızın kalbi her an durabilir.” denildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan