Yaşlı Ruslar'ın grip ilacı: soğan, sarımsak ve ahududu

227

Rusya’da yaşlı vatandaşlar griple mücadelede soğan, sarımsak ve ahududu tercih ediyor. Bu tedavi yöntemini eleştiren Rus uzmanlar, “Bu yanlış. Mutlaka grip aşısı yapılmalı” uyarısında bulunuyor.

Rusya’da yaklaşan kış mevsimi gerekçesiyle vatandaşlar gribe yakalanmamak için şimdiden tedbir alıyor. Bazıları yazılı ve görsel basında sağlık uzmanlarının önerilerini dikkatle izlerken, bazıları da eczanelerden aldıkları ilaç stokuna başladı bile. Fakat çoğu yaşlı vatandaş griple mücadelede ilaç yerine soğan, sarımsak ve ahududu tercih ediyor. Rus Rosbalt haber ajansına konuşan Rusya Ulusal Sağlık Ligi uzmanı Aleksey Kiselyov, “Rus emekli vatandaşların çoğu, griple mücadelede alternatif tıbtan yararlanmayı tercih ediyor: Doktora uğramak yerine, soğan, sarımsak ve ahududu ile tedavi olmak istiyorlar” dedi.

Soğan sarımsakla tedavi olunmaz

Bu uygulamanın yanlış olduğu hususunda uyarıda bulunan Kiselyov, “Kendi kendini tedavi edenleri şuna benzetiyorum: Ormanda kaybolan birisi hiçbir yolu, noktayı bulmadan ormandan çıkmaya çalışıyor. Halkın faal şekilde bilgilendirilmesi, eğitilmesi lazım. Bu çalışmaların yardımıyla soğan, sarımsaklı “tedavilere” karşı mücadele edebiliriz. Emeklilerin mutlaka doktora uğramalarına, mevsimlik enfeksiyona karşı aşı yaptırmalarına ikna etmeliyiz. Başka kabul görülen tedaviler de olabilir. Bunları yaparken bilimsel gerçeklikten yola çıkmalıyız. Örneğin aşı olanların gribe yakalanma oranı ve aşıdan vazgeçenlerin gribe yakalanması oranları arasında karşılaştırmalar yapılmalı. İnsanları tedavi konusunda doğru tercih yapmasına inandırmalıyız.” diye konuştu.

Moskova’da vatandaşların aşı olmalarına çağıran sağlık merkezleri de faaliyet gösteriyor. Örneğin “Donskoy” isimli sosyal hizmetler merkezi uzmanları, kış mevsimi öncesinde özellikle emekli vatandaşlara çağrıda bulunarak grip aşısı olmalarına davet ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan