Ruslar fast food'u sevdi, Wendy's de Rusya pazarına giriyor; hedef 180 restoran

54

Uluslararası fast food zincirlerinden Wendy's Rusya piyasasına giriyor. McDonald's ve Burger King'den sonra Rusya pazarına girecek olan Wendy's ilk olarak Moskova ve St. Petersburg'ta restoranlar açacak.

Rusya'nın Pravda gazetesi web-sitesinde yayınladığı haberde Wendy's Old Fashioned Hamburgers şirketinin Rusya'nın iki büyük kentinde şube açmayı planladığını yazdı. ABD'nin üçüncü en büyük fast food restoranları konumunda yer alan Wendy's, Rusya'da 1990'dan beri bulunan McDonald's ve geçen yıl ilk şübesini açan  Burger King'ten sonra Rusya'da da ilk üçe girmeyi hedefliyor.

Gazeteye göre Rusya'nın fast food potansiyeli henüz dolmuş değil. Özellikle küresel krizin ardından Rusya'nın bir çok şehrinde kira fiyatlarının yüzde 40'lara kadar düşmesi bir çok şirkete cazip imkanlar sunuyor.

Wendy's'in Rusya'da hedefi 180 restoran

Wendy's şimdiden Rusya genelinde 180 restoran açmak istediğini duyurdu. Zincirin daha çok şehirler arasında otoyollarda, petrol istasyonlarında ve demiryolları garlarında şube açmayı amaçlıyor. Rusya'da henüz hiç bir uluslararası fast food zinciri bu mekanlarda yer almadı.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsİOM) tarafından yapılan ankete göre Rusya'nın özellikle uzak doğusu fast food restoranlarına büyük ilgi gösteriyor. Ankette uzak doğu yüzde 36 oranla birinci sırada yer aldığı görülürken, Moskova ile St. Petersburg'un birlikte yüzde 33'lük paya sahip olduğu görüldü. Uzmanlar Moskova ile St. Petersburg'un tüm Rusya açısından yüzde 50'lik paya sahip olduğu belirtiyor.

Uluslararsı fast food markaların yanısıra farklı kültürlerin mutfaklarına da Rusya'da büyük ilgi görülüyor. Özellikle Moskova'da Orta Asya, Uzak Doğu ve Türk mutfaklarına ait restoranlar bulmak mümkün.

Yaşar Niyazbaev, Moskova, Cihan