Medvedev'den yaşlılara yeni konut sözü

3

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yaşlı vatandaşların çile çektiği eski ve kırık dökük evlerden çıkartılarak çağdaş binalara taşınması  gerektiğini söyledi. Medvedev, daha önce yaptığı konuşmada Ekim ayı programını yaşlı insanların sorunlarına ayıracağını ifade etmişti.

Moskova’ya yakın Gorki kentinde Devlet Konseyi toplantısında konuşan Rusya Başkanı, yaşlı  insanların günümüzde sık sık karşılaştığı sorunları  masaya yatırdı. Emeklilik maaşı sisteminde yakın zamanda yeni bir atılımlar yapacaklarını duyuran Medvedev, emekli maaşların fazla olmamasına da işaret ederek, “Bir bölgede iyi, diğer bölgede ise daha az emekli maaşı veriliyor... Önümüzdeki günlerde başka adımlar atmamız gerekecek, tabii bu konular için ayrı görüşme yapacağız... Yaşlı insanlara yönelik kaygı, ilgi, bu tartışmasız devletin öncülüğüdür" dedi.

Rusya'da çok sayıda yaşlı  insan olduğunu da hatırlatan Medevdev, "Bu sayı 30 milyonu aşıyor. Uzmanlara göre yakın on yılda emeklilerin sayısı daha da artacak. Onların hem kentte hem de köy ortamında iyi hayat koşullarının olabilmesi için çalışmamız lazım” dedi.

İlaç fiyatlarına zam cinayettir

Medvedev, ülkede suni şekilde ilaç  fiyat artışını da sert bir dille eleştirerek, “Bu sadece ahlak dışı ve cinayettir. Sağlık alanında normal hizmet düzeyinin ve şeşitli ilaçların sabit fiyatının korunması çok önemli. Devletin ilaç alımları azami şekilde verimli olmalı. Maalesef bugün buna her zaman rastlamıyoruz. Bölgelerde indirim kolaylıklarıyla ilgili ve buraya tahsis edilen paralarla ilgili duruma ayar çekilmesi lazım” diye konuştu.

Rusya Başkanı, ülkedeki bazı  huzur evlerinde durumun berbat olduğundan şikayetçi olarak, “Bugün dört binden fazla sosyal kurum faaliyet gösteriyor. Çoğunu da daha iyi görmek isterdik. Bazıları vardır ki, öncü kurumlar gibi. Oraya genelde yönetimi götürürler, bak nasıl çalışılır diye göstermek için. Fakat bazıları da vardır ki insan girmeye korkuyor. Geçikmeden bu gibi yerlerde modernize çalışmaları yapılması lzım. Konu burada görkem falan değil, normal insani koşullarla ilgili. Biz bu eski, kırık dökük evlerden yaşlı insanları çıkararak, onlar için çağdaş binalar yapmalıyız” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan