Moskova'da uluslararası Kur'an-Kerim yarışması düzenlendi; Türk hafız ikinci oldu

179

Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Uluslararası Kur'an-ı Kerim Okuma Yarışması'nda Türk hafız Mehet Bilir ikinci oldu. Otuz ayrı ülkeden gelen hafızlardan 20'si yapılan elemelerin ardından finale kaldı.

Finalde İran'lı hafız Amin Amir Puya birinci olurken, Türkiye'den Hafız Bilir ikinci ve Malezya'dan Muhammed Anuar bin Gazali de üçüncü oldu. 15-35 yaş arası herkesin katılabildiği yarışmada 70 puan tecvid ve 30 punda güzel okuma ve makama verildi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan organizayon komitesi başkanı Ruşan Abbasov, "Yarışmacılar için geniş çaplı bir program düzenledik. Hafta sonu Moskova'nın tarihi ve turistik yerlerini gazdirdik. Katılımcıların hepsine güzel hediyeler takdim ettik. Yaklaşık 600 bin ruble (20 bin dolar) hediye dağıttık" dedi.

Beş kişilik jüride Türkiye'den İstanbul Fatih Camii İmamı Hafız Osman Şahin, Rusya'dan İbrahim Sabirov, Amerika'dan Abdülkerim Edguş, Mısır'dan Recep El-Beyani ve Bahrayn'dan Salah Soltan yer aldı. Fotograf sergisinin düzenlendiği Kosmos oteldeki programa ilgi büyüktü.

Kur'an-ı Kerim'i öğrenme ve güzel okumanın önemi üzerine bir konuşma yapan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, yarışmada dereceye girenleri plaketlerle ödüllendirdi. Tacikistan'dan gelen 16 yaşındaki hafız  İsmailcan Şunkurov'un tilaveti salonda büyük bir coşku ile karşılanırken, seyircilerin huşu içinde Kur'an- Kerim tilavetlerini dinlemeleri dikkat çekti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Kuran_yarismasi06 Kuran_yarismasi07