Rusya'da sıcak yazın son raporu; 56 bin daha fazla ölüm

8

Rusya Ekonomi Bakanlığı açıkladığı  son raporunda yaz döneminde Rusya genelinde etkili olan yüz yılın sıcakları nedeni ile 56 bin daha fazla kişinin yaşamını  yitirdiği ifade edildi. Raporda, "Olağanüstü sıcaklıklar, orman yangınları ve duman nedeni ile bir önceki yılın aynı dönemine göre temmuz ayında 14 bin 500 ve ağustos ayında da 41 bin 300 daha fazla kişi yaşamını yitirdi" bilgisi yer aldı.

Raporda yer alan bilgilere göre ölümler en çok sindirim, kan dolaşım sistemlerinde artan hastalıklar ve kanser nedeni ile gerçekleşti. Temmuz ayında Rusya'nın batı bölgelerinde etkili olan orman yangınları nedeni ile bir çok yerleşim yeri tahliye edilirken, başkent Moskova duman altında kalmıştı.

Rapora göre temmuz ve ağustos aylarında 374 bin kişi yaşamını yitirdi. Bu rakam geçen yılın aynı  dönemine göre yüzde 17,5 daha fazla. Ağustos ayında Moskova Sağlık Bakanlığı başkentte ölümlerin günde ortalam 700'e ulaştığını, bunun bir önceki yıla göre iki kat anlamına geldiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin nüfus artışını  sağlamak için ikinci ve üçüncü çocuk için önemli destek sağlamalarına rağmen yaz döneminde yaşanan felaket nüfus artışında yaşanan gelişmeleri olumsuz etkiledi.

Alkol, sigara ve diğer kötü  alışkanlıklar ve daha az çocuk sahibi olma gibi yaklaşımlara bağlı  olarak sürekli azalan Rusya nüfusu, 111 bin göçmen gelmesine rağmen 2010'un ilk sekiz ayında 87 bin 400 kişi azalarak 141 milyon 800 bine geriledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan