Gaza basan itfaiye ve ambulansa polisten ceza

5

Hızlı araba kullananlara karşı Rusya’da son yıllarda çeşitli mücadele yöntemleri uygulanırken, Nijnekamsk kentinde itfaiye ve ambulansların başına gelen olaylar hem güldürücü hem de düşündürücü. Yangın ihbarlarına yetişmek ve hastaları kurtarmak için itfaiye ve ambulans gaza basınca adreslerine trafik polisinden ceza makbuzu ulaştı. Şaşkına dönen “cezalılar” mahkemeye başvurmayı bile düşünüyor.

Nijnekamsk Kent Trafik Müdürlüğü, bölgedeki birkaç itfaiye aracı şoförlerine “hızlı araba kullandıkları” gerekçesiyle para cezası kesti. Trafik Müdürlüğü’ne gelen itfaiye yetkililerine polis görevlileri, “Cezalar anında tespit edilerek kesildi. Yaz ayında kentimizde kurduğumuz yeni foto radarlar sayesinde hızlı araç kullandığınız tespit edildi” dedi.

Şaşın itafiye görevlileri, ilk kez böyle bir “komik” olayla karşılaştıklarını da ifade etti. Nijnekamsk İtfaiye Kurumu 16. Bölüm Başkan Yardımcısı Andrey Pustovoy, “Ağustos ayında hızlı araç kullandığımız için bize para cezası kesildi. Yangına acele ettiğimiz için bize ceza kesmişler” diye sitemde bulundu.

Cezalar 100-300 ruble arasında değişiyor. Kent itfaiye görevlileri, Ağustos ayında orman yangınları sırasında hızlı araba kullanmak zorunda kaldıklarına da işaret etti. Hatta itfaiyeciler kanıt olarak özel deftere not edilen saat çizelgesini de gösteriyor.

Sağlık ambulansı  gerektiği zaman “uçmak”  zorunda!

Ayrıca, kentteki bazı sağlık ambulansı görevlileri de Ağustos ayında hızlı araç kullandıkları gerekçesiyle 300-1000 ruble para cezasına çarptırıldı. Olaya sert tepki gösteren Nijnekamsk Acil Servis Başhekimi Svetlana Puşkova, “Bizde gerçekten de acil durum söz konusu. Kalp-damar, çocukların nefesi kesiliyor, kurşun yaraları ve trafik kazaları gibi. Ve tabii ki sağlık ambulansı trafik kurallarına aldırmadan “uçuyor.” Biz böyle yapmak zorundayız. Vatandaşlar bu sizin çıkarınıza!” dedi.

Olayla ilgili açıklama yapan Nijnekamsk Trafik Müdürlüğü Özel Bölüm Başkanı İlgam Kalimullin ceza işlemlerinin otomatik şekilde yapıldığını anlatarak, “Otomatik rejimde foto radar, kuralı ihlal edeni tespit ediyor ve online merkeze aktarıyor ve merkez de ilgili işlemeden sonra adreslere gönderiyor” savunması yaptı. Fakat itfaiye ve sağlık ambulansı çalışanları olayın peşini bırakmayacaklarını ve mahkemeye başvuracaklarını belirtiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan