Rusya'da aç ayılar mezarlara saldırdı

24

Rusya'nın küzeyinde bulunan Komi Cumhuriyeti'nde sonbaharın gelmesi ile birlikte aç kalan ayılar mezarlara saldırdı.

Komi Cumhuriyeti'nde Verhniy Çove ve Storojevsk köylerinde tüyler ürpertici olaylar meydana geldi. Ormanlarda yiyecek bulamayan ve sürekli şehir ve köylere inmeye çalışan ayılar bu sefer mezarlığa saldırdı. Her iki köyde görgü tanıkları ayıların mezarlıklardan cesetleri çıkartarak yediklerini gördüklerini anlattı.

Daha önceki olaylarda ise ayıların köylere inerek domuz, keçi ve ineklere saldırdıkları belirtilmişti. Ayrıca ayılar tarlalarda bulunan tüm havuç ve diğer ekinleri kazıyarak tükettikleri kaydedilmişti.

Yetkililer, ayıların saldırganlığını yaz döneminde aşırı sıcaklar ve orman yangınları nedeniyle yiyecek bulmada zorlanmalarına bağlıyor.

Ayıların ormanlarda yaşayan diğer hayvanlara da saldırdığını yazan Express gazetesi, web-portalında bir fotoğraf yayınlayarak aç ayının geyiği yakalayıp parçaladığı fotoğraflara yer verdi.

Ayıların saldırısını önlemek için Komi Cumhuriyeti güvenlik güçlerini seferber etti. Gece geç  saatlerde vatandaşların dışarı çıkmamasını öneren yetklililer güveni sağlamak için vatandaşlardan oluşan koruma takımlarını  görevlendirdi. Yekililer, ayırca yırtıcı hayvanların saldırısı halinde korulara ateş etme iznini de verdi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan