Kremlin'i kargalardan şahinler koruyor

20

Kremlin'in çok az bilinen güvenlik servis elmanları şahinler mekanın tarihi binalarına zarar veren ve kirleten kargalardan koruyor.

1980li yılların başlarında Kremlin ziyaretçileri kargaların çokluğunu zamanın güvenilk sorumlusuna şikayet etmişti. Şikayet üzerine güvenlik birimi kargalarla mücadelede şahinleri kullanmaya başladı.

Şahin koruma biriminin 1984 yılında kurulduğunu belirten Ornitoloji Servis uzmanı Aleksey Tyurin, “Hizmetin temel amacı, bir çok tarihi esere zarar veren kargaları Kremlin sınırları dışına kovmak. Ayrıca çok güçlü ve inatçı olan bu kuşların ziyaretçileri rahatsız etmesine engel olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sahin_Kremlin04 Kremlin'in vazgeçilmez Çak ve Alfa isimli şahinleri Devlet Ornitoloji Servisi tarafından yetiştirilen özel muhafızlar.

Kargalar ziyaretçileri artık rahatsız etmiyor, ancak sürekli onarımı çok zor olan antik katedrallerin altın yüzeyini çizmeye çalışıyor. Kremlin'in şahinleri Çak ve Alfa sayesinde bunu yapmaları artık imkansız. Kanatlı nöbetçiler Kremlin'i pahalı restorasyon çalışmalarından kuratarmış oluyor.

Şahinlerin Kremlin'deki kuş nüfusunun doğal dengesini sağladıklarını söyleyen Ornitolojik servis çalışanı Mihail İvanov, “Çak ve Alfa çok iyi avcılar. Saatlerce kurbanını bekleyebilir, ve aniden kararlı bir şekilde saldırarak hedefini yakalar” diyor.Sahin_Kremlin02

Bu yırtıcı kuşların eğitimi yaklaşık yarım yıl sürüyor. Kendi vahşi doğası gereğiyle eğitim çok özveri ve sabır ister. Eğitim sürecinin en kilit anı kuşun terbiyecisinin elindeki deri eldivenine rahtça oturmaya alışması olarak kabul ediliyor.

Şahinler yıllarca insanlarla çalışmalarına rağmen özgürlüğü seviyor. Her an uçup gidebilen şahinlerin birkaç tanesi bir daha dönmemek üzere Kremlin'i terketti. Ayrıca bu kanatlılar ara sıra çok agresif de olabiliyor ve terbiyecilerini yaralayabilir.