Mahkeme Türk vatandaşını öldüren dazlağa ömürboyu hapis cezası verdi

2

Moskova Kent Mahkemesi (Mosgorsud) aralarında Türk vatandaşının da bulunduğu 15 yabancıyı  öldüren Rus dazlaklara ağır hapis cezası kesti. Çete lideri Vasili Krivets’e (22) ömürboyu hapis cezası verilirken, arkadaşı Dmitri Ufimtsev’e (22) 22 yıl hapis cezası verildi. Rus “Beyaz Kurt” isimli dazlak çetesi üyesi de olan genç katiller, Ekim 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında Türkiye, Rusya (ülkede yaşayan esmer tenli vatandaşlar), Tacikistan, Özbekistan ve Azerbaycan vatandaşlarını acımasız şekilde döverek öldürmüştü.

Moskova Kent Mahkemesi’nde yapılan duruşmada 15 yabancıyı katleden başkent doğumlu Krivets ve Rostov doğumlu Ufimtsev hakimler tarafından suçlu bulundu. Suçluların ceza maddeleri de “kabarık”: Rusya Ceza Kanunu 105. madde 2. bölümü (iki veya fazla insan öldürmek), 282 madde 2. bölümü (din ırk düşmanlığı), 162 madde. 4. bölümü (gasp) ve 313. madde 1. bölümü (hapisten kaçmak) gereği.

Mahkemeye sunulan soruşturma belgelerinde katillerin Moskova ve çevre bölgesinde esmer tenli vatandaşları öldürebilmek için dazlak örgütü şemsiyesi altında faaliyet gösterdiği kaydedildi. Soruşturmaya göre, sadece beş yabancıyı dazlak Krivets öldürmüş. Krivets daha önce göz altına alınırken, Ekim 2008’te işlediği bir cinayetin tatbikatı sırasında kaçmayı başarmış, fakat Ağustos 2009’ta Rus güvenlik güçleri tarafından Moskova’da trengarında kıskıvrak yakalanmıştı. Krivets o sırada Ukrayna'ya giden bir yük trenine binmeye hazırlanıyordu.

Katiller yabancıları öldürürken, bıçak, çekiç ve inşaat demir parçaları kullanmış ve saldırı için Moskova metro istasyonlarına yakın alanlarda “ava” çıkıyordu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan