Moskova çocuğuna işkence eden Türk babanın iadesini istiyor

16

Rusya makamları, Rus anneden olan gayrı meşru kız çocuğuna “eğitim ve terbiye” etmek amacıyla işkence eden Türk babanın iadesini talep ediyor. İddialara göre, Türk baba çocuğunu alaylı şekilde “ceza vererken”, annesi de alkol alarak işkence manzaralarını sakin şekilde izlemiş. Türkiye’nin, babayı Rusya’ya iade etmeyi reddettiği iddia edildi.

Rus Moskovski Komsomolets gazetesinin haberine göre, Moskova’nın merkezinde oturan bir yaşlı bayan polise başvurarak ismi açıklanmayan bir Türk vatandaşından (41) şikayetçi olduğunu iletti. Bayan, kendi damadı diye anlattığı Türk vatandaşa yönelik 10 yaşındaki kız torununa “işkence yaptığı” gerekçesiyle soruşturma açılmasını ve cezai işlemler yapılması talebinde bulundu.

Bayanın verdiği ifadeye göre, kendi kızı Moskova sokaklarında bir Türk erkekle tanışıyıor. Daha sonra onlar beraber yaşamaya başlıyor ve aylar sonra bir kız çocukları oluyor. Türk erkek Moskova’da özel taksicilik yapıyordu. Kısa süre önce de Rusya’da ikametgahla ilgili belgeler için Türkiye’yi gitti. İddialara göre, çocuk Türk babasının kendisine yaptıklarını polise de anlattı.

Sözde “eğitim ve terbiye”  etmek amacıyla baba kendi kızının bacaklarını açarak yere oturtmuş, çocuğu duvara sıkıştırmış. Ve kendisi de sakin şekilde televizyon izliyormuş. Rus annesi de (35) alkol alarak yaşanan manzaralara göz yumuyormuş.

Rusya güvenlik güçleri, Türk vatandaşın memleketinde eşi ve çocukları olduğuna da inanıyor. Habere göre, Türkiye “suçlu” babayı Rusya’ya iade etmeyi reddetti. Şimdi bu durumda Rus makamlar Türk vatandaşın memlektinde yargılanması için kendisiyle ilgili dosyayı Türkiye’ye göndermeyi planlıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan