Kafkas Oyunları şenliğinde pehlivanlar tek döktü

18

Rusya'ya bağlı Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde ilki düzenlenen “Kafkas oyunları” şenliğinde pehlivanlar kıyasıya yarıştı. Dağistan, İnguşetya, Çeçenistan, Kuzey Osetya ve Stavrapol bolge halkı şenliğe yoğun ilgi gösterdi.

Geleneksel Kafkas dansı ile başlayan şenliğe Kuzey Kafkasya bölgesinden 200 yakın sporcu katıldı. Sporcular bilek güreşi, minder güreşi, halat çekme yarışı ve kemer güreşi gibi yarışmalarla katılımcılara heyecanlı anlar yaşattı. Yarışmaları izleyen seyirciler ise hemşerilerini tezahurat yaparak desteklemeye çalıştı.

Şenliğe katılan olimpiyat şampionu Buvaysar Saitiyev, etkinliğin amacı Kafkas kalkını bir araya getirmek, birbirleriyle sohbet etmelerine ve kaynaşmalarına imkan sağlamak olduğunu söyledi. Saitiyev, “Aynı zamanda buna benzer şenlikler bölge barışı için önemli katkılar sağlayacatır” vurgusu yaptı.

İzleyiciler yarışmada bilek güreşine yoğun ilgi gösterdi. İzleyicilere gore, kimin daha güçlü  olduğunu anlamanın en kolay yolu bilek güreşçilerini izlemek olduğunu söylüyor. Bilek güreşinin galibi Arsen Çomayev rakiplerini yenerek şenliğin en güçlüsü ünvanını elde etmeyi başardı. Çomayev, “Rakiplerimin kategorisinde olmama rağmen zor olsada galip gelmeyi başardım” dedi.

Judo güreşçisi olduğunu söyleyen Ferdinand Karapetyan ilk defa kemer güreşi yaptığını belirti. Karapetyan, “Şeneliğe katıldığım için mutluyu ve kemer güreşini çok beğendim. Galip gelmek için güçlü ve zeki olmak gerekiyor” diye konuştu.

Yapılan yarışmada Karaçay-Çerkez Özerk Cumhuriyeti’ni temsil eden takım diğer takımlara üstünlük sağlayarak birinci oldu. Bir yıl sonra tekrar düzenlenecek olan şenliğe yetkililer daha çok yarışmacı ve izleyici katılacağını ümit ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Gures_Kafkasya01 Gures_Kafkasya02

Gures_Kafkasya03 Gures_Kafkasya05