Rusya küçük uçakların uçuş kurallarını kolaylaştırdı

0

Rusya'nın hava taşımacılığı  ajansı küçük uçaklar için uçuş kurallarını  kolaylaştırdığını duyurdu. Yeni kurallara göre seferden önce uçuş rotasının havacılık yetkililerine bildirmesi yeterli olacak.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı  Ajansı (Rosaviyatsiya) tarafından yapılan açıklamada 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren özel, küçük uçakların uçuş kurallarında değişiklikler yapılarak kolaylaştırıdığı duyurudlu.

Yürürlüğe giren yeni federal kurallar çerçevesinde Rus hava sahası havacılığın çeşitli sınıfları için irtifaya göre üç bölgeye ayrıldı.

Küçük özel uçaklar 300 metre ile 4500 metre arasında G-bölgesi olarak belirlenen hava sahasında artık hava trafik kontrolörlerinden uçuş için izin almadan sefer gerçekleştirebilir. Uçuş için mürettebat sadece havacılık otoritelerini bilgilendirilmesi ve rotadaki acil durumlar konularında bilgi almaları yetrli olacak.

Kuralların hafifletilmesi ile birlikte uçuş güvenliği için sorumluluk da tamamen uçağın komutanına yüklendi. Rosaviyatsiya ayrıca yeni kurallar altında uçuşlar gerçekleştirebilmek için pilotların kurulan yeni 33 pilot eğitim merkezlerinden birinde kısa öğrenimden geçmesi gerekiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan