Hodorkovski: 2015’de Rusya’yı yeni bir kriz bekliyor

1

Rus petrol şirketi Yukos'un eski sahibi Mihail Hodorkosvki, 2015 yılında Rusya’da yeni bir kriz yaşanacağını  iddia etti. 2003 yılında tutuklanan Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev, kaçakçılık, mahkemenin kararına uymama, mal sahiplerine zarar verme, özel şirketlerin vergi kaçakçılığını organize etme, vergi ödememe ve başkasının malını sahiplenmekten suçlu bulunuyor.

Rus muhalif gazetesi Novaya Gazeta’ya özel konuşan Hodorkovski, 2015 yılında Rusya’yı yeni kriz beklediğini söyledi. Rus işadamı kriz nedenlerini şöyle açıkladı: “2012 yılında seçilen Devlet Başkanı üç ana çağrıyla karşılaşacak: modernleşmemiş ekonomi, beklenti içinde olan insanlar ve tamahkar bürokratlar. Buradaki potansiyelin düşmesiyle aradaki çelişkiler artacak. 2015 yılında kriz noktası bekleniyor”

Hodorkovski’ ekonomiyle ilgili ana sorunları şöyle sıraladı: Hammade potansiyelinin azalması, etkin iş gücünü oluşturan halkın payının giderek azalması, güvenlik gücü ve bürokrat sayısının artması, sanayi politikasının olmaması.

Putin mahkemeye gelse kendisine bir sorum var

Hodorkovski, Rusya Başbakanı  Vladimir Putin’in mahkeme duruşmasına geldiği zaman kendisine bir sorusu olacağını belirtti. Rus işadamı, “Rusya’da tüm petrol hasılatının yüzde 20’in kaybolduğuyla ilgili olayı nasıl gerçek buluyor ki, kendisi o zaman bunu farkedememiş. Beni “petrol çaldım” diye suçluyorlar. Bunları “yaptığım” sırada Putin önce Başbakan, sonra da Devlet Başkanlığı görevinde idi” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan