Hodorkovski'nin ikinci davasında karar aralıkta, üçüncü dava yolda

0

Eski Yukos şirketi sahibi Mihail Hodorkovski ve iş ortağı Platon Lebedev'e karşı açılan ikinci davayı yürüten hakim Viktor Danilkin mahkeme kararını 15 Aralık tarihinde açıklayacağını söyledi.

Moskova’nın Hamovniçeski Mahkeme salonunda devam eden duruşmada konuşan mahkeme başkanı Viktor Danilkin mahkemenin kararını 15 Aralık tarihine kadar hazırlayıp duyuracağını açıkladı.

Hodorkovski ile iş ortağı Lebedev 1998 ile 2003 yılları arasında Yukos'a bağlı Samaraneftegaz, Yuganskneftegaz ve Tomskneft petrol şirketlerin ürettiği 200 milyon tondan fazla petrolü çaldıkları iddia ediliyor.

2008 yılından itibaren devam eden bu dava Hodorkovski ile Lebedev'in suçlandığı ikinci dava oldu. 2003 yılında tutuklanan Lebedev ve Hodorkovski 2005 yılının Mayıs ayında sonuçlanan mahmekemede 8 yıl hapse mahkûm olmuştu. Rus oligark Hodorkovski; kaçakçılık, mahkemenin kararına uymama, mal sahiplerine zarar verme, özel şirketlerin vergi kaçakçılığını organize etme, vergi ödememe ve başkasının malını sahiplenmekten suçlu bulunmuştu.

Rus savcılar zanlılar için toplam 14 yıl hapis cezası istiyor. Mahkemenin suçlamayı kabul etmesi durumunda Hodorkovski ve Lebedev 6 yıl daha hapis yatması bekleniyor.

Diğer taraftan Hodorkovski'nin işlediği suçların organize bir örgüt yapısı ile işlendiği yönünde yeni bir davanın açılaacağı iddia ediliyor. Bu durumda ünlü  Rus oligark Hodorkovski ve Lebedev'in hapisten çıkması imkansız hale gelecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan