Rusların yüzde 78'i yaşamından memnun

0

Rusya'da yayınlanan yeni ankete göre halkın büyük çoğunluğu mevcut yaşamından memnun ve gelecekte gelirlerinin daha da artacağına inanıyor. Rosgosstrakh araştırma merkezinin yaptığı son çalışmaya göre halkın yüzde 78'i mutlu. Çoğunluğu yaşlılardan oluşan yüzde 14 ise geleceğe kötümser bakıyor.

Bir önceki yıl "yaşam koşullarımız idare edilemeyecek kadar kötü" değerlendirmesinde bulunanlar yüzde 20'lik bir kesimi oluşturuken, bu oran 2010'da 6 puan daha olumlu yönde değişti. Yaşamından memnun olmayanların yarıdan fazlası yaşlılardan oluşuyor.

Ankete göre halkın büyük bir kısmı  gelecek yıl gelirlerinin en az yüzde 14 artacağına inanıyor. Rosgosstrakh araştırma merkezi başkanı Aleksey Zubets, ekonomik resesyon sonrası halkın ekonomik toparlanma beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Rus halkının ekonomik koşullarının iyilşemesi ile yaşamdan umutlu olması arasında doğrudan bir ilişki var. Zubets yaptığı değerlendirmede, "Ortalama yüzde 3-4 oranında ekonomik büyümenin gerçekleşmesi mutuluklara dı aynı oranda etkiliyor" dedi.

Anket Rusya'nın 66 bölgesinde 5 bin 656 denekle birebir görüşerek gerçekleştirildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan