Rusya internette 19,5 milyar dolar harcadı

0

Citibank ve Google Rusya'nın birlikte gerçekleştirdikleri çalışmaya göre 2010'da Rus halkı internet üzerinden toplam 19,5 milyar dolar harcama gerçekleştirdi. Büyük  çoğunluğunu uçak ve tren bileti, telefon ödemeleri ve müzik alımlarının oluşturduğu sanal alış veriş piyasasının 2012'de 800 milyar rubleye (26 milyar dolar) çıkması bekleniyor.

Rusya gayri safi milli hasılarının sadece yüzde 0,5'lik bir kısmını oluşturan piyasanın hızla büyüdüğü ve alınacak çok yolun olduğu belirtiliyor. Google Rusya'nın ekonomi sorumlusu Konstantin Kuzmin The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede, Rusya'da 40 milyon internet kullanıcısı olduğunu, büyük çoğunluğun ürünleri seçmek ve inceleme yapmak için interneti tercih ettiğini söyledi. Kuzmin'e göre Rusya'da e-marketin geleceği çok parlak.

Citibank'tan Andrey Oberemok ise piyasanın kriz döneminde de büyümeye devam ettiğine dikkat çekti. "Bir çok Rus şirket pazarlama, tanıtım ve satışları internete taıyor. Burada maliyetler çok düşük" bilgisini verdi.

Ocak 2008'den bu yana internetten alış veriş yapanların yüzde 29'unu telefon ödemeleri için sanal ortamı tercih ediyor. Ortalama kişi başı harcama 548 ruble (18 dolar). Tren bileti alanlar yüzde 14'le ikinci sırada yer alırken, sanal ortamı kullananların yüzde 10'u ise müzik alımı gerçekleştirmiş.

Erkekler daha fazla sanal alış verişi tercih ediyor

İnternette harcanan para açısından ise uçak bileti alımları yüzde 35'le en büyük pastayı oluşturuyor. Tren biletleri için harcanan para yüzde 13'lük bir paya sahip olurken, turizm acentalarına yapılan ödemeler yüzde 7 ile üçüncü sırada yer alıyor. Telefon ödemeleri ise dördüncü sırada.

Ocak 2008-Eylül 2010 dönemini kapsayan çalışmaya göre internetten alış veriş yapanlar genelde tek yaşayan, genç ve eğitimli grup. Erkeklerin internetten alış veriş yapmaları ise kadınlara göre iki kat daha fazla.

Troika Dialog uzmanı Anna Lepetuhina da yaptığı değerlendirmede online harcamaların çalışmanın elde ettiği sonuçlardan çok daha fazla olduğunu söyledi. Yandex.Dengi üzerinden yapılan alış verişler kredi kartı kullanılmadan yapıldığı için araştırmada yer alamadı. Lepetuhina'ya göre sanal alış verişlerin yeterince güvenli olamaması setktörün en zayıf noktasını oluşturuyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan