Forbes Putin'i dünyanın en güçlü dördüncü adamı seçti; Medvedev 12'inci sırada

84

Forbes dergisi Rusya Başbakanı  Vladimir Putin'i dünyanın dördüncü güçlü adamı  seçti. Derginin yayınladığı 2010 yılı dünyanın en güçlü liderleri sıralamasında Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, ABD Başkanı Barack Obama ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz ilk üç sırayı paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ise aynı listede 12'inci sırada yer bulabildi. 2000-2008 yıllarında iki dönem üst üste başkanlık yapan Putin, Medvedev'in Kremlin'e oturmasının ardından Rusya Başbakanlığı görevini sürdürüyor.

Putin'in 2012'de yapılacak seçimlerde yeniden Kremlin'e dönebileceği ifade edilirken, Medvedev'in ikinci dönem için yeşil ışık yakması Rusya'nın yeni liderinin kim olacağı ile ilgili gündemin sıcak kalmasına neden oluyor. 2012'de Kremlin'e oturacak başkan yapılan anayasal değişiklik nedeni ile 6 yıl görevde kalacak.

Moskova eski belediye başkanı  Yuri Lujkov'u görevden alarak popülaritesini artıran Medvedev, son anketlere göre ilk kez Putin'e yakın halk desteği almayı başardı.

Forbes isimlerin seçilmesinde dünyayı  kendi iradeleri doğrultusunda şekillendirebilmelerinin etkili olduğunu kaydetti. Papa 16. Benedict'in beşinci olduğu listede, Almanya Şnsölyesi Angela Merkel altıncı oldu.

Siyasi isimlerin yanısıra iş  adamlarının yer aldığı 68 kişilik listede terör örgütü el-Kaide lideri Usama bin Ladin 57'inci sırada. Microsoft'un kurucusu Bill Gates 10'uncu, Apple CEO'su Steve Jobs 17'inci ve Google'un kurucuları Larry Page ve Sergey Brin 22'inci sırada en güçlü adamlar olarak belirlendi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan