Ulusal Birlik Günü'nde yabancı karşıtı gösteri

8

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 7 Kasım 1917 Bolşevik Devrimi'nin yerine kutlanması için belirlediği 4 Kasım 'Ulusal Birlik Günü' tüm Rusya'da yüzlerce etkinlikle kutlandı.  Rusya Ortodoks Kilisesi'nin Kremlin'in içinde kilise duvarlarını kutsaması ile başlayan törenler başkent Moskova ve Rusya'nın bir çok kentinde farklı düşüncede grupların gösterilerine dönüştü.

Göçmen karşıtı ve yabancı  düşmanlığı ile bilinen 'Slav Gücü' hareketi öncülüğünde yürüyüşe geçen aşırı ulusalcı gruplar göçmenlerin Rusya'yı terk etmesini istedi.

Genç dazlak giysileri içindeki göstericiler ellerinde nazi sembolleri ile "Beyaz Güç", "Rusya Ruslarındır", "Ortodoksluğa inan ya da öl", "Hep yaşa Rusya" ya da "Ruslar ileri!" gibi dövizler taşıdı.

Naşiler'den 15 bin kişi ile yönetime destek

Kremlin yanlısı gençlik grubu olarak bilinen Naşiler de (Bizimkiler) 15 bin den fazla katılımcı ile gerçekleştirdikleri 'Rusya yürüyüşü'nde hukuk dışı suçları ve şiddet olaylarını protesto etti. Göstericilerin bir kısmı Rus kahramanların fotograflarını taşırken, bir kısmı da Rusya'nın yüz karası olarak nitelediklerini isimlerin posterlerini taşıdı.

Moskova'nın yeni belediye başkanı Sergey Sobyanin'e seslenen gençler, yeni yönetime destek vermeye hazır olduklarını açıkladı. "Rusya bizim ülkemiz. Burada yaşıyoruz" ifadesini kullanan Naşi yetkilisi Maria Kislitsina, hukuk ihlalleri ve şiddetle her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Açık hava konserinin ardından gösteri sona ererken, polis gösterilerde herhangi bir olay yaşanmadığını açıkladı.

Kremlin'de gerçekleşen toplantıda da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 12 yabancıya madalya taktı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-795863-ulusal_gosteri_1 RIA-795863-ulusal_gosteri_2

RIA-795863-ulusal_gosteri_3 RIA-795863-ulusal_gosteri_4