Rusya'da saldırıya uğrayan gazeteci komada

2

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden Kommersant siyasi muhabiri Oleg Kaşin gece uğradığı saldırı sonucu hastaneye kaldırıldı. Moskova'da evinin önünde saldırıya uğrayan gazeteci komada.

Echo Moskvı radyosunun yaptığı  haberde Kommersant gazetesinin siyasi muhabiri Oleg Kaşin'in cumayı  cumartesiye bağlayan gece bilinmeyen kişiler tarafından dövüldüğu belirtildi. Gazeta.ru, bir görgü tanığının Kaşin'in evinin yanında iki kişi tarafından çiçeklerle karşılandığı ve ardından bu kişilerce dövüldüğü bilgisine yer verdi.

Saldırganların gazetecinin para ve değerli eşyalarına dokunmamaları dikkat çekti. Ciddi yaralanan Kaşin yoğun bakıma alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kommersant saldırıya uğrayan personellerinin ayağında iki kırık, çene kemiğinde kırık ve beyinde hasar tespit edildiğini duyurdu.

Saldırının Kaşin'in yazdığı  haberleri ile ilgili olabileceği belirtilirken. İnsan Hakları  Savunucuları Kaşin'in Himki Ormanı ile ilgili yazdığı haberlerden dolayı saldırıya uğramış olabileceğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Rusya Başsavcılığının olayı özenle incelemesini talep ederken, Başsavcı Yuri Çayka soruşturmayı kendisinin yapacağını duyurdu.

Kommersant editörü Mihail Mihailin Kaşin'e yönelik saldırının mesleği ile bağlantılı olduğunu düşündüklerini ifade etti. Rusya'nın önde gelen siyasi ve ekonomi gazetelerinden Kommersant'ın sahibi Özbek asıllı Alişer Osmanov Rusya'nın en büyük üç cep telefonu operatöründen MegaFon'un da ortakları arasında yer alıyor.

Gazeteciye yönelik saldırıyı  kınayan Rusya Gazeteciler Birliği Başkanı Mihail Fedotov, "Yaşadığımız olay toplumumuzda hala şiddet kullanarak gazetecilerin ağızlarını  kapatacaklarını düşünen insanların var olduğunu gösteriyor" dedi.

Uluslararası basın kuruluşları  Rusya yönetimini gazetecilere yönelik şiddet olayları ile ilgili gerekli çalışmaları yapmamakla suçluyor. Kremlin eleştirileri ile sıklıkla gündeme gelen Anna Politkovskaya'nın 2006'da evinin önünde öldürülmesi ile ilgili herhangi bir sonuç elde edilemezken, 2000'den bu yana Rusya'da 19 gazetecinin uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan