DSÖ: Sigaranın en çok içildiği ülke Rusya

7

Alkol ve sigarayı 'ulusal tehdit' olarak ilan eden Rusya'ya Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) kötü haber. DSÖ'nün son raporunda Rusya dünyada en çok sigara içilin ülkeler listesinde ilk sırada yer aldı.

DSÖ tarafından hazırlanan ve bugün Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı'na iletilen rapora göre oran açısından Rusya'nın en çok sigara içen nüfusa sahip olduğu belirtildi. Geçen yılın verilerinin yer aldığı ankette Rusya'da yüzde 60'ın üzerinde erkeklerin sigara içtiği açıklanırken, kadınların yüzde 22'sinin tütün ürünlerini tükettiği belirtildi. Rusya genelinde toplam 44 milyon sigara tüketicisi bulunuyor, bu rakam toplam nüfusun yüzde 40'ına eşit.

Sağlık Bakanı Yardımcısı  Yuriy Voronin DSÖ tarafından 14 farklı ülkede yapılan anketin Rus uzmanların endişelerini doğruladığını belirtti. Voronin, “Sigara tüketim oranı yaşa, cinsiyete bakılmaksızın toplumun tüm tabakalarında yaygın. Sigara içme oranının yaygınlaşması endişe verici boyutlara kadar ulaştı” diye konuştu.

Yılda 500 bin kişi sigaradan ölüyor

Sağlık Bakanlığı Sağlık  Koruma Departmanı Müdürü Marina Şevıreva ise Rusya'da meydana gelen ölümlerin yüzde 17'sinin tütün tüketiminden kaynaklandığını söyledi. Şevıreva, “Her yıl ülkemiz genelinde sigara içme ile bağlantılı 350 bin ile 500 bin arasında ölüm gerçekleşiyor” dedi.

Rusya'nın 2008 yılında DSÖ'nün tütün ile mücadele konvensyonuna katıldığını anlatan DSÖ Rusya temsilcisi Dr. Luigi Migliorini bu araştırmanın üyelik çerçevesinde gerçekleştirildiğini belirtti.  Dr. Migliorini, “Ancak bu anket bir belge değil, bu anket harekete geçilmesi gerektiğine çağrı niteliğini taşıyor” ifadelerini kullandı.

Eylül'ün sonlarıda Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in onayladığı yeni programa göre 2012’ye kadar tüm sigara reklamlarına yasak getirilirken, 2015’de de ‘dumansız hava sahası’ uygulaması başlıyor. Bunun için sigaraya uygulanan vergiler de en az on kat artırılması bekleniyor.

Putin’in onayladığı sigara ile mücadele programına göre 2015’e kadar hedef sigara tüketimi ve ona bağlı hastalıkları dörtte bir oranında azaltmak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan