Ruslar dostlarından borç almaz

1

Kamuoyu Araştırma Merkezi Superjob.ru ilginç bir çalışma yaptı. Borç alma alışkanlığının masaya yatırıldığı araştırmada Rus halkının sadece yüzde 17'sinin borç almak için arkadaşlarına başvurduğu belirlendi. En fazla (yüzde 27) borç almak için yakın akrabalarını tercih eden Ruslar borçlu yaşamayı sevmiyor. Özellikle 45 yaş üzerindekilerin yüzde 59'u borç almak istemiyor ve parası yoksa harcamamayı tercih ediyor.

Rus halkının yüzde 8'i kişisel bağlantılar yerine bankadan kredi almayı tercih ederken, 35-44 yaş grubunda yüzde 16'lık oranla en çok bankadan kredi alma alternatifi değerlendiriliyor. Rusların sadece yüzde 2'si iş arkadaşlarından borç almayı düşünürken, iş verenden borç talep etme oranı ise sadece yüzde 1. Tüm yaşlarda ise halkın yüzde 45'i parası yoksa borç almayı düşünmüyor.

Borç verme açısından ise farklı  bir tablo var. Rusların yüzde 48'i arkadaşlarına, yüzde 24'ü  de akrabalarına borç vermeye sıcak bakıyor. Gençler arkadaşlarını,  yaşlılar ise akrabalarını borç vermek için daha güvenilir buluyor. İş arkadaşına borç vermeye olumlu bakanların oranı ise yüzde 10.

Bir diğer ilginç veri de borç  verilen miktarla ilgili. Ruslar'ın yüzde 23'ü 30 bin rublenin (1000 dolar) üzerindeki rakamlar için akrabalarına baş vuruyor. Bin- 5 bin ruble (30-170 dolar) arasındaki rakamlar için ise halkın yüzde 22'si arkadaşlarını tercih ediyor.

Araştırmaya katılanların büyük  çoğunluğu yakın arkadaşının ihtiyacı olması durumunda son rublesine kadar verebileceğini ifade ederken, bir kısmı da ihtiyaç olması durumunda gerekli desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Katılımcıların büyük bir çoğunluğu (yüzde 70) geçen yıl herhangi bir borç almadığını  söylerken, yüzde 77'si de bir yıllık dönemde borç vermediğini ifade etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan