Rusya'da gazeteciye saldırının cezası ağırlaşıyor

0

Son olarak Kommersant muhabirinin öldüresiye dövüldüğü Rusya'da gazeteci olmak hayati tehlike taşıyor.

Rus parlamentosunun alt kanadı  Duma, gazetecilere yönelik saldırıların cezalarını ağırlaştırılmasını öngören yasa tasarısını görüşecek.

Duma'da görüşülecek yasa tasarında, gazetecilere karşı ağır saldırıda bulunanlar 20 yıldan fazla, hayati tehlike oluşturmayan türden saldırı düzenleyenler de 12-20 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacak.

Duma Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Komitesi Başkan Yardımcısı Bois Reznik yaptığı açıklamada, son yıllarda gazetecilere yönelik saldırıların arttığını  belirterek, bu yasa sayesinde gazetecilerin devlet adamları ve kamu görevlisiyle eşit hale geleceğini bildirdi.

Rusya Gazeteciler Birliği'nin gazetecilerin korunması için bu değişikliklerin yapılmasını istediğini belirten Reznik, "Bunu, gazetecilere yönelik saldırıların rutin hale gelmesinden dolayı yapıyoruz. Bu kesinlikle kabul edilebilecek birşey değil" ifadesini kullandı.

SON OLAY BARDAĞI TAŞIRDI

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'ın muhabiri Oleg Kaşin, cumartesi günü kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu ağır şekilde yaralanmıştı.

Kommersant Editörü Mihail Mihailin bugün yaptığı açıklamada, saldırının Kaşin'in özellikle son dönemde "aşırıcı" gençlik hareketlerine yönelik yaptığı haberlerle ilintili olduğunu söyledi. Kaşin, son dönemde haberlerinde Rusya'daki aşırı ırkçı gençlik gruplarını sorguluyordu.

Kaşin'e yönelik saldırıdan iki gün sonra Moskova'daki yerel bir gazetede çalışan bir başka gazeteci de kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucu yaralanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Rusya'nın resmi gazetesi "Rossiyskaya Gazeta" yöneticileriyle yaptığı toplantıda, Kaşin'e saldıranların bulunacağını ve cezalandırılacağını söylemişti.

Kaynak: Dünya Bülteni