Moskova'da işverenler ofisleri ev ortamına dönüştürüyor

4

Rusya'nın başkenti Moskova'da önde gelen bazı şirketler çalışanlarının kendilerini daha rahat hissetmeleri ve daha yenilikçi düşünceleri ortaya çıkarabilmeleri ofislerde ev ortamı oluşturmaya çalışıyor.

Bu tür yenilikçi ofislerden biri olan Yandex'te ofis koridorlarında iş günü ortasında scooter kullanan, bir köşede müzik aletleri çalan ya da masa tenisi oynayan kişileri görebilirsiniz. Ofis ziyaretçileri tatil ya da haftasonu olduğu hissine kapılabilir, ancak buranın rutin çalışma günü böyle devam ediyor.

Yandex şirketi Halkla İlişkiler sorumlusu Tatyana Komarova, “Amacımız çalışanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak. Bazen ofisimize gelenler sırf burada gördükleri ortamdan dolayı bizde çalışmak istediklerini belirtiyor. Bu bizi çok sevindiriyor” şeklinde anlatıyor.

Haftanın yedi günü boyunca, gece gündüz demeden açık olan Yandex ofisinde işe geliş gidiş saatleri bulunmuyor. Ofisin önemli prensibi işin yapılmış olması. Her taraf çiçek dolu olan ofiste duvarlar üzerinde yazı yazılabilen özel ince tabaka ile kaplı. Aniden aklına bir fikir gelen çalışan istediği duvara düşüncelerini yazabiliyor.

Bir çok odanın bulunduğu Yandex ofisinde bilardo masaları, masaj koltukları ve hamaklar bile mevcut. Her odaya numarasına göre özel isimler verilmiş. Mesala 7 numaralı odaya '7 cüce'  adı verilirken 4 nolu odanın ismi ise 'The Beatles'.

İki bin çalışanın bulunduğu Yandex'in merkez ofisinde çok sayıda oyuncakların bulunması da göze çarpıyor.

Yandex farklı ortam oluşturan tek ofis değil. Aynı ölçüde rahatlığa ve ev ortamını  oluşturma peşinde olan bir başka ofis de Moskova Patent şirketi. Patent şirketi farklı ortamların daha kreatif fikirlere yol açtığı savunuyor. Bu yüzden ofisin dekarasyonu hem yenilikçi fikir taşıyan, hem şaşırtan objelerle dolu.

Ofisin özellikle Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin'in değişik resimleri dikkat çekiyor. Büyük panolarda Medvedev ile Putin'in satranç oynarkan değişik ortamlarda resmedilmiş.

Ofisin en ilginç eğlencesi ise hammaböceği yarışmaları. Canı sıkılan ofis çalışanları her an duvara sabitlenmiş özel şefaf borulara yerleştirilen böceklerin yarışını izleyebiliyor.

Şirketin Halkla ilişkiler sorumlusu Jannetta Abduraimova, “Ofisimizde bulunan bir çok şey, el yapımı ve eşi benzeri bulunmayan nitelik tşaıyor. Mesala üç kişilik satranç tahtası. Kimse böyle bir şey görmemiştir. Bu yüzden o sadece bizde mevcut” diyor.

Uzmanlar değişik dizaynlı ofislerin bir kaç nedenden dolayı tercih edildiğini belirtiyor. Bir yandan müşteriyi şaşırtarak dikkatini çekmek ve böylelikle şirketin kapasitesi ile ilgili fikir oluşturmak. Diğer taraftan ofis çalışanlarının rutin ortamdan sıyrılarak yeniliklçi fikirlerin oluşmasında kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

yandex01 yandex02

yandex03 yandex04

yandex06 yandex07

yandex08 yandex09

yandex10

foto: http://ottenki-serogo.livejournal.com/198124.html