Ruslar kredi kartı yerine cepten ödemeyi seviyor

0

Nakit para kullanımı seven Ruslar kredi kartına henüz alışabilmiş değil. Son bir yılda 142 milyon nüfusa sahip ülkede kredi kartı kullanıcısı 70 milyonu ve işlem hacmi de 61,5 milyar dolara ulaşsa da henüz gelişmiş ülke rakamlarının gerisinde. Rus halkının tüketim alışkanlıklarını bilen girişimciler alternatifler geliştiriyor. Küçük alış verişlerde, yemek siparişlerinde kullanılan 'cep krediler' artık metro ve trenlerde de bilet yerine geçecek.

Rusya'da halkın önemli bir kısmında bankalara karşı güvensizliğin olduğu ve bunun tarihi kötü  tecrübelerden kaynaklandığına dikkat çeken VTB Capital uzmanı  Viktor Klimoviç, Russia Today'e verdiği demeçte, köşe başlarında bulunan ödeme makinalarından para yüklenen cep telefonlarının kullanım alanlarının yaygınlaşacağını kaydetti. Gelişmelerin farkında olan operatörler ise 'mikro cep krediler' üzerine yeni projeler için kolları sıvadı.

Beklenmeyen bir gelişme olduğuna dikkat çeken Klimoviç, "Cep telefonu operatörleri gelirlerini artırdı. Herkesin cep telefonu olduğunu düşünürsek cepten mikro ödeme sisteminin çok hızlı bir şekilde yaygınlaşacağını öngörebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'da cep telefonu abonelerinin yüzde 95'i önce parasını ödüyor, sonra konuşma yapıyor. Cep telefonunuzda yüklü olan paranızı diğer küçük ödemeler için de kullanabiliyorsunuz. Vimpelcom yeni ürünler direktörü Viktor Markelov yaptığı verdiği bilgide, "Çok sayıda bankanın olmadığı küçük kentler için kullanışlı bir yöntem. Metropoller için de her köşe başında bulunan cep telefonu, internet ve diğer ödemeler için bulunan makinalardan zamandan kazanarak ödeme yapabiliyorsunuz" dedi.

Rusya ekonomisi için bir açıdan nakitin dışında bir işlemin piyasaya girmiş olması açısından avantaj oluşturduğuna dikkat çeken Markelov, bankacılık alt yapısının oturmaması açısından ise olumsuz olduğunu söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan