Sobyanin troleybüsleri kaldırıyor, metrobüs istiyor

8

Moskova'da trafik ile mücadele için beş yıllık planını açıklayan Belediye Başkanı Sergey Sobyanin şehir merkezinden troleybüs hatlarını ve dolmuşları kaldırmayı önerdi.

Sobyanin'in bugün yayınladığı  'Moskova trafiği ile mücadele için öncelikli adımlar' adlı  önerileri arasında şehir merkezinden troleybüs hatlarının kaldırılması, dış plakalı araçların ve tırların saat 07:00 ile 22.00 arasında şehre girme yasağının uygulanması isteniyor.

Belgede troleybüs ve dolmuşların yerine toplumlas araçların geliştirilmesi önerildi. Bunun için daha çok insanın sığabildiği, ve özel araçların girmesi yasak hatlarda haraket eden büyük ve komforlu otobüslerin kullanılması önerildi. Ayrıca duraklarda bulunan tüm dükkanların ortadan kaldırılması gerektiği belirtildi.

Sobyanin ayrıca otopark polisi görevinin oluşturulmasını ve yanlış park edilen araçların yüksek cezaların kesilmesini istedi. Otopark polislerin daha başarılı olmaları için çok sayıda çekicinin de hizmetlerine verileceği ifade edildi.

Şehrin otopark sorununun da çözülmesine yönelik ise Sobyanin'in belgesinde katlı otoparkların kurulması ve boş yerleri bilgi veren modern elektornik cihazlarla donatılma önerisinde bulunuldu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan