Antalya'da kazada ölen Rus turistlere rekor tazminat

6

Mayıs ayında Alanya - Antalya karayolunun Aksu mevkiinde, Rusya Federasyonu uyruklu turistleri taşıyan bir otobüsün yaptığı kaza sebebiyle 14'ü Rus, 2'si Türk olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Kazada ölen yolcular "Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası" ile Işık Sigorta AŞ tarafından sigortalıydı. Bu sebeple Işık Sigorta ölenlerin kanuni vârislerine 2 milyon lira ödeme yaptı. Bu kişi başına 125 bin lira ödeme anlamına geliyor.

Tazminatın kısa sürede ödenmesi sebebiyle hayatını kaybeden 14 Rusya Federasyonu uyruklu yolcunun vârisleri ve avukatları Işık Sigorta'ya teşekkür etti. Konu hakkında Zaman'a açıklama yapan Işık Sigorta yetkilileri, konunun hassasiyetinin farkında olduklarını hatırlattı ve ödedikleri meblağın yıl içinde gerçekleştirdikleri birçok operasyona göre kıyaslanamayacak kadar küçük kaldığını belirtti.

Yetkililer "Sadece Halkalı'da meydana gelen selde 15 milyon lira ödeme yapmıştık. Kimsenin ruhu bile duymadı." dedi. Şirket geçen yıl 79 milyon 403 bin lira toplam hasar ödemesi yaptı. Bu rakam 2008'de 63 milyon 546 bin, 2007'de 54 milyon 361 bin lira olarak gerçekleşti.

Kaynak: Zaman