Moskova'da 70 bin kişi sokakta bayram namazı kıldı- ÖZEL

3

Rusya'nın başkenti Moskova'da onlarca farklı milletten inananlar gece geç saatlerden itibaren Merkez Camii'ni doldurdu. Onbinlerin sokaklarda bayram namazı kıldığı başkentte havanın yağmurlu olmaması sevindirdi. Evlerinden getirdikleri seccadeleri ya da 10 rubleye (35 cent) satın aldıkları duvar kağıtlarını seccade yapan müslümanlar tramvay yolunda saf tuttu.

Rusya İçişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyon müslümanın yaşadığı Moskova Merkez Camii'nde 70 bin, diğer üç camide de 20'şer bin kişi namaza iştirak etti. Mesai günü olmasına rağmen bayram namazına büyük ilgi gösteren inananlar, sabah erken saatlerde şehir trafiğini kilitledi.Rusya'da resmi ziyaretlerde bulunan Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin de bayram namazı için camiye gelmesi nedeni ile güvenlik bir kat daha artırıldı. Moskova şehir yönetiminin cami çevresinde araçları kaldırması, temizlik yapması ve polis güvenlik şeritlerini oluşturması bayram namazının huzur içinde kılınmasını sağladı. Sokaklara kurulan ses sistemi ile Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin'in okuduğu hutbe ve kıldırdığı bayram namazı, caddelere taşan cemaat tarafından sağlıklı bir şekilde duyulabildi.

Rusya ve tüm dünyada yaşayan Müslümanların bayramını tebrik eden Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Gaynuddin, Müslümanları merhametli, kültürlü ve eğitimli olmaya davet etti. Gaynuddin hutbede, "İnananlar yardımsever olmalı ve her zaman farklı din ve kültürden olan insanların yardımına koşmalı... İnsani değerlere de dini ve ahlaki açıdan sahip çıkmalıyız" dedi. Müftü, farklı din ve milletlerin Rusya'da barış içinde yaşadığına da dikkat çekti.

Kısa bir konuşma yapan Hariri de Rusya Müslümanlarının bayramını tebrik etti. Rusya İkinci Kanal'dan canlı olarak yayınlanan Kurban Bayramı namazına basın da yoğun ilgi gösterdi. İslam ülkelerinin büyükelçilerinin  de namaza iştirak etmeleri dikkat çekti.

Medvedev: Kurban iyiliğin sembolü

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev yazılı bir açıklama yaparak Rusya’da yaşayan Müslümanların Kurban bayramını tebrik etti. Medvedev mesajında, "Ülkemizde farklı dinden, ırktan ve kültürden yaşayan insanların geçmişi tarihimizin derinliklerinden gelmektedir. Tarihimizin korunmasına Rusya’da yaşayan Müslümanların büyük katkısı olmuştur” dedi. Kurban bayramının iç temizliğin, iyiliğin ve dürüstlüğün sembolü olduğunu kaydeden Medvedev, "Kurban insanları iyiliğe ve adalete yönlendiriyor, insanlığa değer vermeyi öğretiyor... Kurban bayramı insanların maneviyatını güçlendiriyor, genç nesillerin vatansever ve geleneklerine sahip çıkma duygularını pekiştiriyor" ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya Müslümanlarının çalışmalarından memnun

Bu bayram insanların birbirine yaklaşmasını, birbirlerine saygı duymasını ve merhametli olmasını öğrettiğini hatırlatan Putin de mesajında şu ifadeleri kullandı: "Müslümanlar içen büyük değer taşıyan Kurban Bayramlarını gönülden kutluyorum. Müslümanların ülkemizde çok yönlü ve verimli çalışmaları bizi mutlu ediyor. Yeni camiler inşa ediliyor, gelişmiş sistemle İslam dini öğretiliyor. Müslümanlar yardımlaşma, aile değerlerini pekiştirme ve dinlerarası hoşgörü gibi çalışmalarda aktif bir şekilde yer alıyor. Bir defa daha Kurban bayramınızı kutluyor sağlık ve mutluluk diliyorum."

Kurban etinden döner

Namaz sonrası bayramlaşan inananlar kurban vecibelerini Moskova çevresinde bulunan çiftliklerde yerine getiriyor. Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü, her yıl kesim işlemlerinin daha hijyenik ve düzenli hale gelmeye başladığını söyledi. Türkiye Diyanet Vakfı'nın da Rusya'da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere 50 adet kurban gönderdiği bilgisini veren Kütükçü, "Vekaleten kesilen kurbanları yetim, fakir, gaziler olmak üzere ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Anlaşma sağlanan 8-10 restoranda da kurban etinden döner ve şaşlık ikram ediliyor. Başta Ruslar olmak üzere tüm farklı din, inanç ve toplumlara sevincimizi paylaşıyoruz" dedi.

Permeç'le bayram yemeği

Rusya'da bayram şenliği farklı milletlerin kültürlerinin tam bir mozaiğine dönüşüyor. Cihan Haber Ajansı'na bayram değerlendirmelerinde bulunan Tatar kökenli Ruslan Bagautdinnov, "Öncelikte tüm Müslümanlara barış ve huzur diliyorum. Bugün akrabalarımızla bir araya geleceğiz. Bize özel permeç (etli börek) yiyeceğiz" dedi. Moskova'da bayram namazı heyecanını yaşayabilmek için Penza'dan geldiğini ifade eden Sabit Usmanov da, "Tatar geleneklerine göre çeşit çeşit yemeklerle bayram sonfrası kuruyoruz. Tüm akrabalar ve dostlarımızla soframızı paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Moskova'da bayram namazının ayrı bir güzelliği olduğunu vurgulayan Kırgızistan Celal-abad kentinden Şerzot Hurdinov da Özbek pilavı pişirerek arkadaşları ile birlikte yiyeceklerini belirtti. Rusya devletine Müslümanlara sağladığı kolaylıklardan dolayı teşekkür eden Tacik Suhbat Hasanov da, "Kırgız, Özbek, Tacik, Türkmen, Tatar, Dağıstan ve onlarca farklı millet birlikte bayramlaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}8567732{/yahoo}