Tepe lambasını usulsüz kullanan polis memurlarına ceza yağdı

4

Rusya'nın başkenti Moskova'da arap saçına dönen trafik, yeni belediye Başkanı Sergey Sobyanin için teste dönüştü. 500'den fazla büfeyi kapatan ve usulsüz park eden araçları toparlatmaya başlayan başkan, yeni otopark ve yol yapımları için de çalışmaları südürüyor.

Moskova'da usulsüz tepe lambası  kullanan ve trafiği ihlal eden araçlarla ilgili denetimler de artırıldı.  Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan Ria Novosti'ye verilen bilgide denetimlerde 18'i polis aracı olmak üzere 86 araca tepe lambasını usulsüz kullandıkları gerekçesi ile ceza yazıldığı beliritildi.

Çok sayıda polis aracına da trafik kurallarını ihlal ettikleri gerekçesi ile ceza yazıldığı bilgisini veren sözcü Andrey Moskovkin, "780 araç denetime tabi tutuldu. Polisleri tehdit eden ve usülsuz olarak yolu kesmelerini isteyen politikacılara da ceza kesildi." dedi.

Moskova'da yoğun trafikte kalmak istemeyen politikacılar ve üst düzey yöneticiler sıklıkla tepe lambaları ve siren kullanarak trafiği kapatıp ilerliyor. Sürücülerin yoğun tepkisine neden olan VIP uygulama onlarca kez protesto edildi. Araçlarına mavi kovalar takan sürücüler uygulamayı protesto ederken, şehir yönetimi tepe lambası ve VIP uygulama ile ilgili sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan