Tuvaletçiler: 9 Nisan da bizim günümüz olsun

5

Rusya’da çeşitli ulusal bayramlara ve günlere biri daha eklenebilir. Rusya Tuvaletler Birliği, 9 Nisan tarihini “Ulusal Tuvalet Günü” yapılmasını öneriyor.

Moskova’da basına konuşan Rusya Tuvaletler Birliği Başkanı Vladimir Moksunov, eski Çarlık döneminde Rusya’da tuvalet servisinin yüksek düzeyde olduğunu belirtti.

Moksunov, “Dünya kamuoyu 19 Kasım’ı “Tuvalet Günü” olarak kutluyor... Bizim de tuvalet tarihimiz var. Rusya’da 1917 Ekim Bolşevik Devrimi’ne kadar süreçte tuvalet servisimiz diğer ülkelere göre daha gelişmişti. Ülkemiz bu tarihiyle onur duymalı. Çar Büyük Petro (18.yüzyılda) 9 Nisan’da “Çöp”le ilgili karar imzaladı. Ben bu tarihi “Ulusal Tuvalet Günü” olarak kutlanmasını öneriyorum” dedi.

Moksunov, tuvaletle ilgili çalışmaları  düzenleyen kuralların son 30 yılda değiştirilmemesini de eleştirerek, “Utanç duymamız gerekiyor. Daha fazla hijyenik tehdit yaşamadan toplumun kullandığı tuvaletlerle ilgili hemen yeni program yapmamız lazım” diye konuştu.

Rusya Tuvaletler Birliği, Moskova Belediyesi’nin metro istasyonlarına yakın alanlarda kioskların yanısıra tuvalet kabinelerinin de kaldırmasına karşı çıkıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan