Rusya'da küsleri "Özür dileme servisi" barıştırıyor

19

Rusya'da yeni hizmete giren bir servis küskünlerin, kırgınların işini kolaylaştırıyor. Kalbini kırdığınız bir yakınız, arkadaşınızla barışmak istiyorsanız "Özür dileme servisi" ni aramanız yeterli olacak.

Rusya'nın başkenti Moskova'da hizmet vermeye başlayan 'Özür dileme servisi' makul bedeller karşılığında küsleri barıştırıyor. Hizmet sayesinde sevdiğin, ancak yakın günlerde kavga ettiğin, arkadaşlık yaptığın fakat yanlışlıkla üzdüğün her hangi birisiyle barışma imkanınız var. 'Özür dileme servisi'nde çalışan Alyona, “Özür dilemeye gelince insanlar çekimser davranır. Bu durumda yardıma ihtiyaçları var. Bence insanların arasını düzeltmek, barışmalarını sağlamak çok güzel bir düşünce” diyor.

'Özür dilerim' yada 'Affet beni' gibi iki kelimelik sözler bir çok şekle sokulabilir. Özür dilemek için onlarca yönteme sahip olduklarını belirten Alyona, “Fakat her yöntemin müşterinin kendi tarafından hazırlanmasını veya gerçekleştirilmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca posta kartı, oyuncaklar, balon ve çiçek de gönderiyoruz” şeklinde bilgi verdi.

Bir dolara özür dileme mesajlı  posta kartı gönderen hizmet 30 dolar karşılığında ise mesajı  birisi tarafından sözlü olarak iletiyor. Eğer bu yeterli bulunmuyorsa daha fazla para vererek komik giysi giyen palyaço tarafından mesaj dile getirilebiliyor.

Bazıları bu yöntemi beğenmeyebilir, ancak hizmeti kullanan vatandaşlar onu çok övüyor. Hizmetin eski müşterilerinden biri olan Aleksandr tecrübesini, “Bu hizmete ben başvurdum. Sevgilimle kavga edeli iki hafta geçmişti. 'Acaba ne yapabilirim' düşüncesiyle internette arama yaptım ve 'Özür dileme servisi'nin reklamına rastladım. Hemen başvurdum, çünkü yenilikçi bir yaklaşımı vardı. Sevgilim de bu tür şeyleri seviyor” diye anlatıyor.

“Özür dileme servsisi” sadece para kazanç kapısı değil, o ayrıca çaresiz sevgililerin barışması için son şans kapısı niteliğini taşıyor. Bunlardan birisi olan Vladimir Sorokin “Eşimin hayatımın en önemli parçası olduğunu farketmemiştim. Bunu ancak onu kaybettiğim zaman anladım. Aramızı düzeltebileceğimizi düşünmüştüm. Ancak yolunu bulamıyordum. Gazetede özür dileme hizmeti ile ilgili haber okudum ve direkt buraya geldim” dedi.

Öte yandan 'Özür dileme' servislerin çoğalmasını endişe ile karşılayanlar da mevcut. Uzmanlar insanların yüz yüze görüşme yerine bu vazifeyi başkalarına yaptırmalarını kişisel iletişime zarar verdiğini belirtiyor.

“Bence bu tür hizmetler daha çok insanların duygularını dile getirmeye çekindiklerini, utandıklaırnı gösteriyor” diyen Piskolog Nadejda Kuzmina günümüzde insanların iletişimi internet ve cep telefonu vasıtasıyla yaparak böylelikle biribirinden bir nevi izole olduğunu belirtiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan