Rus polisinden kaçak Türk işçilere operasyon

69

Rusya’nın Voronej bölgesindeki çocuk kampını denetleyen Rus güvenlik güçleri öğrenciler yerine kaçak Türk, Kırgız ve Tacik inşaat işçileri buldu. Yabancıları kaçak olarak çalıştıran inşaat şirketine kişi başına 25 bin ruble para cezası kesilecek.

Voronej’in Somovo kasabasında oturan vatandaşların şikayeti üzerine bölge Federal Göçmen Servisi, resmi istihbarat kurumu FSB, savcılık ve polis yetkilileri “Orlyonok” isimli çocuk eğitim ve dinlenme kampını bastı. Rus güvenlik güçleri yaptığı denetleme sırasında kampta çocuklar yerine yüzden fazla yabancı işçi buldu.

Kampın taşeron şirketler tarafından kiralandığını ortaya çıkaran güvenlik güçleri inşaatın yapıldığı alana da gizli bir “çıkarma” düzenledi. Koltsovskaya sokaktaki inşaat alanında yapılan kimlik kontrolünde Türk, Kırgız ve Tacik uyruklu olmak üzere toplam 48 yabancının kaçak çalıştığı tespit edildi. İşçilerin “Galereya Çijov” adlı ticaret merkezi inşaatında çalıştığı belirtildi. Olayla ilgili denetleme dosyası bölge savcılığına aktarıldı.

Rusya Federal Göçmen Servisi Voronej Bölge yetkili müfettişi Artyom Hahonin, kaçak yabancıları çalıştıran şirkete kişi başına 25 bin ruble ceza keseceklerini belirtti. Rus yetkili, “Ayrıca, her kaçak yabancı işçi de iki bin ruble ceza ödeyecek” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan