Rusya'da evde kaplan, ayı ya da timsah beslemek yasaklanıyor

27

Her evde ortalama bir köpek ya da köpeğin olduğu Rusya'da evcil hayvanların çeşitliliği de sınır tanımıyor. Ayı ya da timsah beslemeye kalkan Ruslar'ın bazıları evlerin de kaplan bile besliyor. Özellikle ekzotik bölgelerden gelen maymun, yılan ve diğer hayvanlar hastalık yaydıkları gerekçesi ile daha sıkı kontrol altına alınıyor.

Hayvan neslinin korunması ve sağlık gerekçesi ile harekete geçen Rusya parlamentosu alt kanadı Duma Doğal Yaşam Komisyonu Başkanı Yevgeni Tugolukov, parlamentoya evde beslenilmesi uygun görülmeyen hayvanların listesinin yer aldığı bir yasa tasarısını iletti. Duma genel kurul gündemine alınan yasa önümüzdeki günlürde görüşülecek.

Son olarak da Ural bölgesinde Amur cinsi bir kaplanı evinde besleyen kadına yerel güvenlik birimleri 2 bin 500 ruble (80 dolar) ceza kesmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin başta olmak üzere Rusya'da üst düzey yöneticiler ve sanatçılar da sıklıkla hayvanları ile gündeme geliyor. Rusya Başbakanı Putin'in Bulgaristan'dan hediye aldığı köpeğine isim bulmak için tüm Rusya seferber olmuş durumda. Devletin resmi başbakanlık sitesinden isim talebinde bulunulurken, binden fazla isim önerisi gelmiş durumda.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan