Rusya batıya sadece doğalgaz değil, sarışın saç da ihraç ediyor

14

Doğalgaz ve petrolün yanısıra Rusya Batı’ya renkli saç ithal ettiği de ortaya çıktı. Başta ABD olmak üzere Batı piyasalarında Rus sarışın saçları kapış kapış satılıyor.

Amerikan The New York Times gazetesine göre, Batı’ya yönelik renkli saç ithalı Rusya’dan yapılıyor. Gazete, Moskova’ya yakın Mosalsk (Kaluga bölgesi) kentinde faaliyet gösteren Belli Capelli adlı Rus firmasını da örnek gösteriyor. Dev binanın içinde çok sayıda kutularda Batı için “kıymetli” sayılan renkli Rus saç ürünleri bulunuyor. Şirketin sahibi Aleksey Kuznetsov, “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar fazla saç yok. Rus saçları dünyanın en iyisi” diye övüyor.

Şirket, 40 santimetreden fazla saç  örgüsüne anında 50 dolar sayıyor. 40 santimetreden az saçlar ise yeterince kıymetli değil. Kuznetsov’un şirketi Rusya’nın en dev saç ürünleri satan kurumu olarak biliniyor. Yıllık geliri 16 milyon dolar olan Belli Capelli’nin Batılı müşterileri de fazla: Daha önceleri peruk üretiminde kullanılan insan saçları, günümüzde saç ekimiyle uğraşan sektörün artmasıyla kar getiren ürün haline döndü.

Batı’ya yönelik siyah saç  sevkiyatı Hindistan ve Çin’den, renkli saçlar ise Rusya’dan geliyor. En fazla saç da ABD’de satılıyor. Burada on binlerce saç ekme salonları faaliyet gösteriyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan