Türk vatandaşı "iş disiplini" talep ettiği için döverek kaçırmışlar

0

Geçtiğimiz hafta Moskova’da bir Türk vatandaşın dört Rus özel güvenlik elemanı tarafından neden kaçırıldığı ortaya çıktı. Mağazada işletmeci olarak çalışan Türk vatandaşı, görevini yapmayan özel güvenlik elemanlarını sürekli yönetime şikayet ettiği için “cezalandırılmış”. Cihan’a konuşan bir polis kaynağı Türk vatandaşın isminin İsmail Keskin olarak belirtmişti.

Rus Moskovski Komsomolets gazetesine konuşan Moskova Emniyet Müdürlüğü Merkez Bölge Cinayet Masası Başkanı Vasili Petrunin, Türk vatandaşın (32) kaçırılmasıyla ilgili vakanın detaylarını anlattı. Petrunin, “Olayı bir trafik polisi fark etmiş. Krasnıy Mayak sokağından arabayla geçerken trafik polisi, dört yapılı gencin bir vatandaşı dövdüğünü gördü” dedi.

Daha sonra trafik polisleri bölgeye cinayet masası yetkililerini çağırdı. Olay yerine gelen polisler işin asıl nedenini çözdü. Polis amiri Petrunin, “Gençlerin bir özel güvenlik şitkeri elemanı olarak mağazada çalıştığı ortaya çıktı. Yaşları 21-29 arası olan güvenlik elemanları, aynı mağazada işletmeci olarak çalışan İsmail adlı bir Türk vatandaşa uzun zamandır kızgındılar. İsmail Rus güvenlik işçilerini kötü çalıştıkları gerekçesiyle sürekli yönetime şikayet ediyordu” diye konuştu.

Türk işletmecinin iddiasına göre, Rus güvenlik elemanları sık sık sigara molasına çıkıyor ve bazen uzun süre iş yerlerinde bulunmuyorlardı. Şikayetlerden “bıkan” gençler nihayet Türk vatandaşı “cezalandırmaya” karar verdi. Mağazanın yanında İsmail’i gizlice takip eden güvenlik elemanları kendisini zorla arabaya bindirdi ve dövmek için oradan uzaklaştı.

Olayla ilgili daha önce Cihan’a konuşan bir polis yetkilisi, kaçırılan Türk vatandaşın isminin İsmail Keskin olduğunu belirtmişti. Polis yetkilisine göre, olaydan haberdar olan Moskova Emniyet Müdürlüğü’nün özel operasyon düzenlemesi sonucunda Türk vatandaşı kurtarıldı. Keskin'in üç saat rehine tutulduğu ve öldürülmekle tehdit edildiği de iddialar arasında. Polis dört özel güvenlik birimi elemanını göz altına alarak mahkemeye sevketti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan