Dünyanın en pahalı kentinin sakinleri yaşam mücadelesi veriyor

3

Dünyanın en pahalı kentlerinden biri olan Rusya'nın başkenti Moskova'da bir çok kimsenin sıkı bir yaşam mücadelesi vermek zorunda olduğunu çok az kimse bilir. 12-13 milyonu bulan nüfusun yaşadığı kentte 50'den fazla milyarder, lüks otomobiller, alış veriş merkezleri ve lüks tüketim her zaman gündemde.

Üç çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan Nastya Popova, yaşadığı şehrin refahı ve zenginlikleri hakkında duyduğu haberler karşısında pek heyecanlı görünmüyor. “Moskova'da ziyaret edilecek ve belkli de eğlenilecek bir çok yer var, ama bizim gibi insanlar için fiyatlardan ötürü bunlar ulaşılmaz” diyen Nastya hanım, çocuklarıyla ancak parklara gezi için gidebildiğini ifade etti.

Ev hanımı olan Nastya Papova aylık 72 dollar çocuk yardımı dışında herhangi bir gelire sahip değil. Papova'nın küçük dairede birlikte yaşadığı  annesi ile babası kendisine yardımcı olmaya çalışıyor, ancak onların emeklilik maaşları toplam 700 doları geçmiyor. Altı kişinin yaşadığı bu daire ise 1970'li yıllarda Sovyetler Birliği hükümeti tarafından Papova'nın anne babasına verildi.

Nastya'nın annesi Raisa Popova da evindeki eşyaların tamamen eskidiğini ve dağıldığını belirterek, “Çocukların ödevlerini yapabileceği masalarımız bile yok” şeklinde derdini anlatıyor. Nastya hanım 300 dolar gibi asgari yaşam ücreti ile yaşamını devam ettirmeye çalışan yüzde 13.6'nın içinde kalan Moskova'lılardan biri.

Yakın günlerde yapılan anketlere göre yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerin sayısı azaldığı ortaya çıktı. Ancak yoksulluk sınırıyla aynı seviyede olmak bile Moskova'da yaşamı sürdürmek için yeterli değil. Çünkü en ucuz tek odali bir dairenin kirası bile bin dolardan başlıyor.

Sosyal yardımlaşma vakıfları  yoksulların son çaresi

Neyse ki, Moskova'da zor durumda kalan ailelerin yardımına koşan Taganka Çocuk Vakfı gibi özel girişimler de mevcut. Buraya gelenlerin çoğu çocuklarını yalnız büyütmek zorunda kalan anneler. Vakıf gelenlere ücretsiz giysi, çocukları için oyuncak ve temel ev aletleri sağlıyor. Özel ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yiyecek ve gıda malezemeleri de temin ediliyor.

Nastya, Popova vakfına iki yıl  önce başvurmuştu, onun için bu vakıfın vereceği yardımlar son çareydi. Hayatında büyük ve önemli değişikliklere yol açtığını belirten Nastya hanım, “Sadece yiyecek ve giyecek açısından değil çocuklarımın eğitimi açısından da buradaki çalışmalar çok önemli oldu. Oğullarım İngilizce öğrenebiliyor. Kendi imkanlarımızla bunu hayatta başaramazdık” şeklinde anlatıyor.

Geleceği ile ilgli büyük umutlar besleyen Nastya hanım küçük kızı biraz büyüdüğünde tekrar işe gitmek istiyor. Eski işi hemşireliğe dönmeyi planlayan Nastya, bunun için de birkaç bin ruble biriktirmesi gerekiyor. Şansına vakıf bu konuda kendisine yardım etmeyi de kabul etti.

Taganka Çocuk Vakfı Müdürü  Tatyana Troitskaya, Moskova'nın büyük ve iş dolu şehir olduğunu belirterek, “Bize başvuran annelere sadece yardım etmekle kalmıyoruz. Kendilerine iş konusunda da destek olmaya çalışıyoruz. Bizim cüzi yardımlarımızla bir çok aile kendi ayakları üzerinde durmayı başarıyor” diyor.

Nastya hanım büyüdüklerinde zorlanmalarını  istemediği çocuklaırn İngilizce ve Almanca tercümanı  olmalarını ve Moskova dışında dünyayı görmelerini arzuluyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan