Her iki Rus öğrenciden biri öğretmenine rüşvet veriyor

11

Rusya’da devlet yüksek eğitim kurumlarında okuyan öğrencilerin yaklaşık yarısının öğretmenlerine rüşvet verdiği ortaya çıktı. Bazı “öğrenciler”in rüşvet vererek derslere katılmadığı hatta bir dönem bir yıl okula gitmeden sınıf geçebilenlerin olduğu iddia ediliyor. Öğrenciler bunun için kesenin ağzını açmaktan endişe etmiyor.

Rus “Pravaya Rossiya” isimli gençlik sivil toplum örgütü, yüksek eğitim kurumlarında okuyan öğrenciler arasında bir anket yaptı. Araştırma kurumu sorumlu sekreteri İlya Mamontov, dokuz devlet ve dokuz özel üniversitede eğitim alan toplam bin öğrenci üzerinde yaptıkları çalışmayı açıkladı.

Araştırmaya göre, devlet okulları rüşvet konusunda “şampiyon”. Öğrencilerin yüzde 41’i öğretmenlerine rüşvet verdiğini itiraf etti. Devlet okullarında rüşvet oranı özel okullara göre iki misli daha fazla. Özellikle hukuk eğitimi veren yüksek okullarda durum ise daha “pahalı.” Diğer eğitim kurumlarında sınav fiyatları 50 bin rubleden (yaklaşık bin 900 dolar) başlıyorsa, devlete ait hukuk okullarında bir sınavın fiyatı ortalama 80 bin ruble. Ankete katılan geleceğin hukukçuları (yüzde 39) okul yönetiminin yolsuzlukla mücadele etmesi yerine, tam tersi rüşveti özendirdiğini iddia ediyor.

Uzmanlar: Maaş  az ve ahlak ilkeleri yok

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’ya konuşan eğitim uzmanları rüşvet gerekçelerini “öğretmenlerin az maaşı ve ahlak ilkelerinin yoksun olmasına” bağlıyor. Resmi Vesti.Fm radyosuna görüşlerini aktaran Rusya Yüksek Ekonomik Okulu Mikroekonomik Anabilim Dalı Başkanı Mark Levin, “Bence genel olarak şunları diyebiliriz: Evet okul kazanması sırasında, eğitim sürecinde, tez ve diploma çalışmalarında rüşvet veriliyor... Konuyla ilgili özel araştırmalar ve soruşturmalar var. Fakat altını çizerek belirtmek istiyorum ki yolsuzlukla ilgili elimizde net bir bilgi yok” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan