Kızıl Ordu'da yabancı asker dönemi başlıyor

8

Rusya 'orduda reform' programı  kapsamında yabancıların da orduda görev alabilmesi için değişikliğe gitti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan duyuruya göre, yaşı 18-30 arasında olan herhangi bir yabancı ülke vatandaşı Rus ordusuna giriş için başvurabilir.

Nüfusun giderek azalması ve yerli halkın Rus ordusuna giriş için istekli olmaması  Savunma Bakanlığı'nın alternatif çözüm aramasına neden oldu. Yabancıların temiz bir sabıkasının olması, iyi seviyede Rusça bilmesi ve giriş sınavını geçmeleri yeterli olacak. Beş yıllık sözleşmeler için ilginç bir teşvik de var: Üç yılın sonunda Rusya vatandaşı olabilme hakkı da veriliyor.

Diğer taraftan uzmanlar, kötü  yaşam koşulları, düşük ücret, rüşvet ve kötü davranış nedeni ile yabancıların Rus ordusuna girmek için büyük ilgi göstermesini beklemiyor.

İsrail ve Almanya uyruklu vatandaşlar ilgi gösteriyor

2009'dan bu yana pilot olarak denenen uygulamada büyük çooğunlu Bağımsız Devletler Topluluğu  ülkelerinden olmak üzere toplam 350 yabancı Rus ordusu ile kontrat imzaladı. Rus ordusuna giriş yapan askerler arasında Alman ve İsrail uyruklu vatandaşlar ise dikkat çekiyor.

Resmi verilere göre pilot uygulama çerçevesinde 699 yabancı Rus Ordusu'na girmek için başvurmuş  durumda. Ancak bunların büyük bir kısmı yeterli derecede Rusça bilmemeleri, sağlık problemleri ve eğitim durumlarının yetersizliği nedeni ile giriş sınavlarında başarılı olamadı.

Rus ordusu reform programı çerçevesinde 2016'ya kadar silah altındaki asker sayısını 1 milyona çekiyor. Rusya'da askerlik süresi de 12 ay olarak kalmaya devam edecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan