Moskova'da izinsiz çalışan 30 bin taksici işsiz kalıyor

13

Moskova'da lisanssız olarak çalışan 30 bin taksici 2011'de işlerini kaybedecek. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin'in göreve gelmesi ile birlikte izinsiz büfelerin kapatılırken, lisanssız taksi dönemi de sona eriyor. Özellikle eski Sovyet ülkelerinden gelerek Moskova'da taksicilik yapan vatandaşlar artık ülkelerine dönmek zorunda kalacak.

Moskova Belediyesi Ulaşım ve İletişim Dairesi Başkanı Vitali Kitşedji yaptığı açıklamada, "Durum 2011'de değişiyor. Lisansı olmayan taksiler piyasadan çekilmek zorunda kalacak" dedi. Moskova'da toplu ulaşım konusunda önemli adımlar atacaklarını kaydeden yetkili, detay bilgi vermedi.

Moskova Belediye Başkan Yardımcısı  Nikolay Liamov da daha önce yaptığı açıklamada başkentte çalışan 30 binin üzerindeki taksiden sadece 4 binin lisansı olduğunu ifade etmişti. Uzmanlara göre ise başkenti kaçak çalışan taksilerin istilasından kurtarmak mümkün değil. Mevcut uygulamada elinizi kaldırmanız, duran araçla gideceğiniz yer konusunda pazarlık yaparak ulaşım sağlamanız mümkün.

Başkentte yaşanan trafik sorunu ise Sobyanin'in tüm çabalarına rağmen çözülmez bir sorun haline gelmeye devam ediyor. Moskova şehir merkezinde önceki gün yağan yağmur çevre yollarını kilitlerken, şehir merkezinde gece yarısına kadar sürücüler saatlerce trafikte kaldı.

Moskova trafiğine çözüm için üç strateji belirleyen Belediye Başkanı'nın ne kadar başarılı  olabileceğini zaman gösterecek. Park alanlarının genişletilmesi, toplu taşımanın yaygınlaştırılması ve yeni yol yapımı Sobyanin'in çözümleri arasında yer alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan