Rusya uzay çöpünü temizlek için 2 milyar dolar harcayacak

0

Rusya dünya çevresinde bulunan uzay çöpünü temizlemek için 2 milyar değerinde yörünge kapsülünü inşaa edecek.

Uzayın dünyaya yakın olan bölgesi günler geçtikçe kullanılmış uydular ve kırık parçalardan oluşan çöp ile daha da kirleniyor. Rus bilim adamları bu çöplerin temizlenmesi için maliyeti yaklaşık 60 milyar rubleyi bulacak (2 milyar dolara) uzay aracını üretmeyi planladıklarını açıkladı.

Xinhua ajansına açıklamalarda bulunan Rusya Roket ve Uzay Araştırma Merkezi 'Energiya' uzmanı Viktor Sinyavskiy merkezin kurmayı amaçladığı aracın uzayı 10 yıl içinde 600'e yakın sahipsiz uydudan temizleyebileceğini belirtti. 2020 yılına kadar uydunun montajı tamamlanacağını belirten Sinyavskiy, “2023 yılında temzlik cihazı ilk deneme uçuşu yapılması planlanıyır. Cihan nükleer enerji üzerinde çalışacak 15 yıl boyunca hizmet verebilecek.” şeklinde konuştu.

Sinyavski ayrıca Energiya şirketinin dünyaya yönelen herhangi olası tehlikeli uzay nesneleri imha etme imkanına sahip uzay uçağının tasarımı üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Uzaya ilk insan gönderen ülke olarak Rusya uzay araştırmalarına büyün önem veriyor. Bu çerçevede farklı çalışmalara sahip olan Rus bilim adamları hafta başında Ay ve Mars'ta insanlı uzay istasyonlarını dış etkenlerden korumak için sistemler geliştirdiği belirtmişti.

Rusya Makine İnşaat Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bu çalışma dünyadan uzak uzay modüllerini mikro-meteorit etkisi ve uzay çöpüne karşı korumaya yarayacak. Sistemin ağırlık kısıtlaması nedeniye pasif koruyucu yüzeylerin kullanılması amaçlanıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan