Rusya’da bir günde toplam 48 kişi yangında öldü

0

Rusya'da son dönemde çıkan yangınlar ve ölü sayısı ürkütüyor. Yaz döneminde orman yangınları  ve tüm Moskova'yı kaplayan sis bulutları ile gündeme gelen ülkede önceki gün 24 saatte 48 kişi çıkan yangınlarda yaşamını yitirdi. Yıl başından bu yana çıkan yangınlarda kaybedilen hayat sayısı ise rekor düzeyde; 10 bin 282.

Rusya Acil Durum Bakanlığı  Kriz Masası’ndan yapılan açıklamada, geçtiğimiz gün çıkan yangınlarda toplam 48 kişinin öldüğü belirtildi. Rus Ria Novosti haber ajansına konuşan Kriz Masası yetkilisi, “Dün Rusya’da toplam 424 yangın çıktı, bunlardan 312’si konutlarda meydana geldi. İtfaiye yetkilileri, enkaz altından 48 ceset çıkardı, 75 kişinin de hayatını kurtardı” dedi.

Rus yetkili Kasım ayında çıkan yangınlara da atıfta bulunarak, “Dünkü rakam Kasım ayı için bir trajik rekor. Geçtiğimiz hafta yangınlarda toplam 258 kişi hayatını kaybetmişti. Kasım ayı başlarından bu yana 844 kişi yaşamını yitirdi” dedi.

Yaz aylarında Rusya’da çıkan orman yangınlarında ölü sayısı 50’e ulaşırken, 2010 yılı  başlarından bu yana yangınlarda ölen kişi sayısı toplam on bin 282. On bin 803 kişi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan