Lujkov'un arıları şehir korumasından çıkıyor

0

Moskova yeni belediye başkanı  Sergey Sobyanin eski belediye başkanı Yuri Lujkov'un çok sevdiği arıları satışa çıkaracak.

Görevine kendisinde önceki belediye başakanının bir çok projesini eleştirerek başlayan yeni belediye başkanı Sobyanin şimdi de Lujkov'un kurduğu Kalujskaya eyaletindeki 'Medın' arı fabrikasını şehir bütçesinden çıkartmak istiyor.

Life News haber portalı tarafından yapılan haberde Sobyanin'in başkent özelleştirme programını on kat artırmayı amaçladığını ve Moskova Belediyesine ait arı 'Medın' fabrikasını bu özelleştirmeye dahil etmeye planladığını yazdı.

Lujkov'un özelleştirme projesine göre 900 milyon rublelik (30 milyon dolar) mal varlığının satılması amaçlanıyordu, Sobyanin'in projesine göre ise Moskova belediyesine ait 15 milyar rublelik (500 milyon dolar) malvarlığı özelleştirileceği kaydediliyor.

Öncelikli olarak Vnukovo havalimanın payı; içki üreten fabrikaların payları: şarap fabrikası 'Mejrespublikanskiy vinzovod', şampanya fabrikası 'Kornet'; 15 fabrika birleşiminden oluşan tatlı üreten fabrikalar zinciri 'Obyedinennıe Konditeri' ve Lujkov'un özellikle ilgilendiği 'Medın'  fabrikası satılacak. Satılığa çıkacak varlıklar ile ilgili son karar iki ay içinde belli olacak ve karar ile birlikte liste çıkartılacak.

Lujkov'un görevinden ayrılmasında büyük rol oynayan medya kampanyasında arılara insanlardan daha fazla değer vermekle eleştirilmişti. NTV kanalının yayınladığı 'Mesele şapkada' (keklik torbada anlamında) adlı belgeselde Lujkov'un sahip olduğu arı kovanlarını taşımak için 700 bin dolar harcadığı, Ağustos dumanlarında Moskova'da zarar görenler için ise sadece 500 bin dolar ayırdığı öne sürülmüştü.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan