Moskova eksi 15'lerde donuyor; iki kişi öldü

2

Moskova çevresinde eksi 16 dereceye kadar ulaşan hava soğukları hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Moskova’da iki kişi donarak öldü, sekiz kişi de hastaneye kaldırıldı. Rusya Meteroloji uzmanları yarın Moskova bölgesinde hava sıcaklıklarının eksi 17 dereceye kadar düşeceğini açıkladı.

Rus İnterfaks haber ajansına bilgi veren Moskova Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, başkentte hava soğukları nedeniyle toplam sekiz kişinin hastaneye kadırıldığını belirtti. Sağlık yetkilisi, “Geçtiğimiz gece boyunca donma tehlikesi geçiren ve hastaneye kaldırılan yedi kişiden ikisi hayatını kaybetti. Daha sonra üç kişi de aynı gerekçelerle hastaneye kaldırıldı. Hastanelerde yaralı sayısı toplam sekize ulaştı” dedi.

Moskova’da Kasım-Aralık 2009’ta hava soğukları nedeniyle 16 kişi hayatını kaybederken, 103 kişi de yaralanmıştı. Rus sağlık uzmanları, Moskova’da kış aylarında ortalama olarak 200 kişinin donarak hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bunların arasında sadece “bomjlar” olarak bilinen evsizler değil, ayrıca başkente para kazanmaya gelen gençler, yaşlı emekliler ve çocuklar da var. Rusya’da ise donarak ölen vakaların sayısı yüzlerce.

Rus uzmanlar: Yüzlerce insanın soğuktan ölmesinin nedeni ilgisizlik

Rus uzmanlara göre, ülkede yüzlerce insanın soğuk kış aylarında donarak ölmesinin başlıca nedeni ilgisizlik. Rus psikolog Anna Kosinova’ya göre, vatandaşlar yerde yatarak soğukta titreyen vatandaşa yardım etmek yerine, oradan uzaklaşıyor. Kosinova, “Sokakta yere uzanmış vatandaşı gören insanlar bilinçli olarak ondan uzak durmaya çalışıyor. Sanki o vatandaşın mutsuzluğu bulaşıcı hastalık” diye sitemde bulunuyor.

Rus sosyoloji uzmanı Anton Daletski ise, yüzlerce insanın soğuktan donarak ölmesini şöyle nitelendiriyor: “Bu bizim toplumumuzun durumunu ortaya koyuyor. Refah düzeyinin artmasına rağmen, sokaktaki insanlara yardım kısmen ayıplanıyor bizde”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan