Rus ajanların Baykal'da tatil keyfi

4

ABD’de yakalanan ve sonra da takas edilerek Rusya’ya iade edilen 10 Rus ajan, Sibirya’nın Baykal gölünde tatil yaparak stres attı. Dünya kamuoyu, ajanları Albay Şerbakov'un mu yoksa Albay Poteyev'in mi deşifre ettiğini tartışırken, Rus ajanlar bazen gizli gezi turlarına çıkabiliyor. Takas edildikten sonra Moskova’ya “kahramanlar” gibi dönen ajanlar Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile birlikte yurtsever şarkılar seslendirmiş ve Kremlin’de düzenlenen ödül töreninde, Medvedev’den üstün madalyalar almışlardı.

Rus haber portalı Life.ru, 10 Rus ajanın Eylül ayında Baykal gölünde gizli şekilde tatil yaptığını görüntüleyen fotoğrafları ele geçirdi. Kameralara yakalanan ajanlar arasında eski SSCB ve Rusya’nın Huan Lazarov takma adıyla bilinen “super ajanı” Mihail Vasenkov ve “güzel ajan” Anna Chapman da var. Life.Ru’ya konuşan tesis özel korumaları, “konuk ajanlara” çok yiyecek ikram edildiğini ve “güzel ağırladıklarını” belirtti. Bir özel güvenlik gücü yetkilisi, “On kişilerdi. Bazıları çocuklarını getirmişti. İki çift Rusça bilmiyordu. Diğerleri güzel Rusça konuşuyordu, ama aksanla. Üç gün beraber olduk. Personel olarak kimlere hizmet ettiğimizin farkında bile değildik. “Putin’in arkadaşları” diye söylentiler de dolaştı” dedi.

Baykal tatiline Chapman’ın spor kıyafetiyle geldiği de fotoğraflarda gözüküyor. Tesis çalışanlarına göre, ajanlar Baykal turundan çok memnun kaldı. Onlar kapsülle Baykal gölüne dalış yaptı, bölgeyi gezdi. Bir otel yetkilisi, “Anna çok az yemek yiyordu, belki de formunu koruyordu... Ciddi görünüyor ve az konuşuyordu” bilgisini verdi.

Kommersant’ın daha önce yayımladığı  haberde, ajanların kimliğinin ortaya çıkarılmasından Rus Dış İstihbarat (SVR) ABD Masası eski Başkanı Albay Şerbakov’un sorumlu olduğu iddia edilmişti. Daha sonra Rus İnterfaks ajansı, ajanların SVR ABD Masası eski Başkan Yardımcısı Albay Poteyev tarafından deşifre edildiğini öne sürdü. Bu iddialar tüm dünyada yankı bulunca, olayla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, “Benim için Kommersant’ın yazısı haber değil. Ben bunu ilk olduğu andan itibaren biliyordum” diyerek olaydan ders çıkartılması gerektiği üzerinde durmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan