Kızıl Deniz'de turistlere saldıran iki köpek balığı yakalandı

13

Mısır'da dört Rus turiste saldırarak ağır yaralayan iki köpek balığının yakalandığı belirtildi. Yekililer köpek balıklarında hayvanat bahçesinde koruma altına alacaklarını duyurdu.

Ria Novosti'nin bölgeden aldığı bilgiye göre Şarm el-Şeyh bölgesinde dört turiste saldırarak el ve ayaklarını parçalayan köpek balığın Mısır Çevre Bakanlığı görevlilerince yakandığı açıklandı.

Son günlerde köpek balığı  saldırılarının arttığı belirtilirken 4 turistin yaralandığı saldırıların ilki 30 Kasım tarihinde ikinci is 1 Aralık tarihinde meydana geldi. Son yaşanan olayda okyanus tipi köpek balığının turistlerden orta yaşlarda olan bir bayanın kolunu kopardığı açıklandı. Saldırı sonucu kalp krizi de geçiren bu bayan hastanede yoğun bakıma alındığı belirtildi. Diğer üç turist ise ayaklarından ve sırtlarından yaraladığı kaydedilirken elinden yaralanan vatandaşın elinin ampütasyon edildiği ifade edildi.

Kahire'de tedavi altına alınan turistlerin durumlarının ağır olduğu belirtiliyor.

Köpek balığının yakalanma operasyonunda Mısır Çevre bakanlığına bağlı 12 uzman yer aldı. Uzmanlar iki gün boyunca denizde inceleme yaprak köpek balığını  aradı. Yakalanan köpek balığıın 2 metre 25 cm boyunda, gri renkte olduğu ve çok tehlikeli köpek balığı türüne ait olduğu kaydedildi. İkinci köpek balığının da okyanus tipi olduğu kaydediliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan